sanalbasin.com üyesidir

Meclis'te Tarihi Hafta: Hayvanları Koruma Kanunu Geliyor

TBMM'de bu hafta iki önemli yasal düzenleme görüşülecek. 6 Temmuz salı günü gerçekleşecek TBMM Genel Kurulunda, kamuoyunda 4'üncü Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Meclis'te Tarihi Hafta: Hayvanları Koruma Kanunu Geliyor

Haftanın Meclis programına alınan 4. yargı paketindeki düzenlemelerin içeriğinde yer alan 'tutuklamada somut delil aranması' koşulu Elmadağ davasında sanıkların serbest bırakılması ile ilgili tepkilerin ardından tartışma konusu olmuştu. İktidarın buradaki olası karışıklığı gidermek için teklifi tekrar değerlendirmeye almasının pakette gecikmeye yol açabileceği söyleniyor.  

Bu kanun teklifi ile eşe karşı işlenen 'kasten öldürme', 'kasten yaralama', 'eziyet' ve 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanmış eşi de kapsayacak.   

'Eziyet, işkence ve cinsel saldırılar da Türk Ceza Kanunu kapsamında'

Salı günü ayrıca Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek. Teklifle; hayvanlar 'mal' statüsünden çıkarılarak ve 'can' olarak tanımlanacak, 'süs hayvanı' terimi de kullanılmayacak. Hayvanlara eziyet, işkence ve cinsel saldırılar da Türk Ceza Kanunu kapsamına alınacak. Nesli yok olma tehlikesi altında olan bir hayvanı öldüren kişiye ise 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Kürşat Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER