sanalbasin.com üyesidir

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Açıklamalarda Bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy pandeminin gölgesinde geçen turizm yılını ve önümüzdeki yıldan beklentilerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Açıklamalarda Bulundu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda “Eğer hava trafiğinde olumsuz bir hareketlenme olmazsa 15 milyon turist sayısını yakalarız diye düşünüyoruz. 11 milyar dolarlık bir geliri de geçeriz diye düşünüyorum.” dedi.

Antalya’da açılması planlanan yeni halk plajlarıyla ilgili “Çok ilgi görüyor ve sayılarını artırmaya devam edeceğiz. Antalya Kemer, Manavgat ve Marmaris İçmeler'de de açmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Pandemi döneminde başlayan ve Avurpa’da örnekleri görülen güvenli turizm sertifikalarıyla iliği Bakan Ersoy “Ülke genelindeki insanlarda 'kendi ülkemde seyahat edeyim' diye bir algı oluştu. Uluslararası hava trafiği de kapalıydı tabi. Bunun da etkisi var. Biz bu endişeleri gidermek açısından bir sertifikasyon programını hayata geçirdik. Avrupa'ya da örnek teşkil etti. Biz bunu hazırlarken sektör temsilcileriyle, bilim kurulu ve sağlık bakanlığı ile birlikte çalıştık. Bu sertifikalı tesislerde çok az sorun yaşanıyor. Bunu sonrasında da devam etmek istiyoruz. Oda sayısını daha aşağı çekmek ve tedbirleri daha da arttırarak devam ettirmek istiyoruz. 4 bin 900 sertifikasyon verildi. Bunun yarısından fazlası konaklama. Şu anda muhtemelen yüzde 35-40'ına denk geliyordur sektörün. Bu kısa süreli bir salgın değil. Kriterlerimizi bununla birlikte yaşayacak hale getirmemiz lazım. Sertifikasyon konusunda ne hızlı olan Asya ülkeleri oldu. Çünkü çok sık yaşadılar salgınları. Onlar hazırlıklıydı. Biz de Türkiye olarak Avrupa'da öncü olduk.” İfadelerini kullandı.

Otellerde %50 doluluk oranı olma zorunluluğu ile ilgili bir durum olmadığını, otellerin sosyal mesafe sağlanacağı şekilde farklı oranlarda kısıtlandığını şu sözlerle iletti “Yüzde 50 doluluk oranı diye bir şey olmadı. Birçok kriter konuşulurken bilgi kirliliği oluştur ve kesinleşmiş bir bilgi gibi oldu. Siz fiziki mesafeyi sağladığınız zaman ana kriteri oluşturmuş oluyorsunuz. Otelin sosyal mekanları gerekli büyüklüğe sahipse biz ona yüzde 50 sınırı getirmiyoruz. Dünyada da bu şekilde oluyor. Kimi otel yüzde 80 kimi otel yüzde 50 ile karşılayabiliyor. Doluluk oranı fiziki mesafeyle oluşan bir oran."

Pandemiden dolayı 2019 gibi bir yıl olmayacağını ancak 2021 yılının da, 2020 yılındaki ertelemelrden dolayı dolu geçeceğini iletti. “Erken rezervasyonun yüksek olmasının sebebi ertelemeler olarak görünüyor. 2021 için yorum yapmak erken ama 2020'ye göre daha iyi olur. Zor kısım aşıldı. Önümüzdeki sezon bu sezondan kesiklikle çok daha iyi olacaktır ama 2019'un altında bir sezon olur gibi görünüyor."

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 01:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER