sanalbasin.com üyesidir

Kılıçdaroğlu: Ayasofya'yı Atatürk'e Hakaret Etmek İçin Mi Açtınız?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Kılıçdaroğlu: Ayasofya'yı Atatürk'e Hakaret Etmek İçin Mi Açtınız?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'de gerçekleşen grup toplantısında gündemi değerlendiriyor. Kılıçdaroğlu, konuşmasına dünya birincisi olan Ayşe Begüm Onbaşı'na teşekkür ederek başladı. Anadolu Efes'e de teşekkür eden Kılıçdaroğlu, "Güzel haberler duymak hepimizi mutlu ediyor" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun satırbaşları şöyle:

İkizdere'de verilen mücadele sadece bugünün değil geleceğin de mücadelesidir. Mantığı talan olan bir siyasi anlayış her türlü zorluğu çıkarıyor. Neredeyse bir ordu görevlendirecekler. Kadınlar siz yeri geldiğinde bir orduyu da dağıtırsınız ben buna da inanıyorum. İkizdereliler güçlerinin farkındalar, toplumun her kesiminden destek alıyorlar. Bütün coğrafyadan, bütün insanlardan da destek görüyorlar. Ekosistemi koruyalım, öncülüğünü İkizdereli kadınlar yapıyor. 

Isparta ve Burdur ziyareti

Perşembe günü Isparta ve Burdur'daydık. Vatandaşlarla konuştuk. Sabahın 5'inde gül toplamaya gittim kadınlar ile birlikte. Sorunlarını anlattılar. Onların sorunlarını çözmek bizim boynumuzun borcudur. Aldıkları yevmiye çok düşük, sigortaları var mıdır o da tartışmalı. Isparta'nın korunması lazım. Isparta'nın aynı zamanda gül sektörünün merkezi olması dışında merkezin büyütülmesi lazım. Elde edilen ürünler yurt dışına satılıyor, altından daha kıymetli ama siyasetçi bunu kavrayamadı. Taban fiyatın bu yıl en az 7.5 lira olması lazım. Hükümet yetkililerine sesleniyor, bu rakamı pahalı buluyorsanız sen de benim gibi gidersin sevgili Erdoğan, sabahın köründe gül toplarsın az mı çok mu görürsün. 

Neden şikayet ediyorlar? İlaç, gübre, mazot sürekli artıyor. Yevmiye veriyorum ben diyor. Kar elde etmem lazım diyor. Taban fiyatın 7.5 lira olarak açıklanmasını bekliyoruz. Ciddi bir üretim planlaması yapılması lazım. Bütün bunlar elbette olur ama bunların iktidarında olmaz, Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarında olur. Emek harcayanların iktidarında olur. 

Rahmetli Süleyman Demirel, Isparta'ya büyük hizmetler etti. Bunlar iktidar oldular 2011 yılında 'Su kanalları boşverin, durdurun. Kapalı devre sulama yapacağız' dediler. Tam 10 yıldır her seçimde giderler, vaatlerde bulunurlar, oylarını alırlar Ankara'ya dönerler, unuturlar. Biz unutmayacağız, gereğini yapacağız. Onlar size önem vermedi, biz size önem veriyoruz. Onlar size yalan söylediler, biz ise asla yalan söylemeyeceğiz. Temiz, ahlaklı, dürüst siyaseti biz getireceğiz. 20'ye yakın köy aldatılmış vaziyette. Bu köylerin tamamı, ağırlıklı olarak AK Parti'ye oy veren köyler. Sen oyunu verdin, vaatler verildi sana. Bir dahaki seçimde, yalan söyleyene oy verme kardeşim. Oy verdiğin taktirde senin hakkını elinden alırlar. Her vatandaş için bunu söylüyorum. 

'İkizdereli kadınlar, diğer kadınlara da örnek oldunuz'

Doğal kekik üretimi. Denizli Pamukkale ilçemizin Güzelpınar Mahallesi  bunu toplar yüzde 85-90'ı ihraç edilir. Kadınlar, hükümet konağını basmışlar 'Neden kekik üretimi alanını taş ocağına teslim ediyorsunuz?' diye. İkizdereli kadınlar, diğer kadınlara da örnek oldunuz. Verdiğiniz mücadele bir İkizdere mücadelesi değil bir hak, hukuk, adalet mücadelesidir. 

'Hak istemenin suç olduğu bir dönemi yaşıyoruz'

Çay ve fındık var tartışılan. Çay, Rize ve Artvin için stratejik ürün. Karadeniz için de fındık stratejik ürün. Bölge halkının gelir düzeyinin yükselmesinin en önemli gerekçesi bu ürüne verilecek olan hakkı olan taban fiyatının verilmesidir. Çay üreticileri isyan etti verilen fiyat düşüktür diye. Fiyatı yükseltin dediler. Polisler ellerinde coplarla müdahale ettiler. Diyorlar, Türkiye'de demokrasi var? Nerede demokrasi var? Hak istemenin suç olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Rizeli ve Artvinli kardeşlerim çay konusunda yıllarca isyan ediyorsunuz. Oy verdiğiniz AK Parti, yıllardır Türkiye'ye çay ithal ediyor. Biz alın terinin hakkını vereceğiz. Çay ithalatını yasaklayacağız. Kaçak çayı da meydanda yakacağız. 

Uluslararası tekellere teslim ettiler fındığı. Düzen böyle giderse önümüzdeki 10 yıl içerisinde bütün fındık üreticileri birinin tekeli olacak. Bu tablonun da değişmesi lazım. Fındık konusunda fiyatın 35 lira olması lazım. Türk lirası eridi zaten. Neredeyse 4 dolar ediyor. Bir fındık 4 dolar etmez mi? Dünyada bir numarasın. Bu fiyatı verirler mi endişem var. Vermezler. Uluslararası tekellere hizmet ediyor bunlar.

AK Parti İl Başkanı da üreticiyi tehdit ediyor. 'Ayağını denk al' diyor. Böyle diyorsa elbette sizi açlığa mahkum edecek. 

Tarıma kuraklık darbesi 

Türkiye Ziraat Odalar Birliği, 41 ilde kuraklık yaşandığını belirtti. Büyük bir kuraklık olduğunu hepimiz görüyoruz. Dünyada ısının giderek yükseleceğini herkes biliyor. Tarım için, su için önlem almak gerekiyor. Kim düşünecek bunu? İktidar sahipleri. 

Burdur'a gittiğimizde dediler ki Karacaören barajı var, Bucak ovasını sulayacaklar diye söz vermişler. Yapmamışlar. Her seferinde gidip oy verirsen niye yapsınlar? Unutmayacaksın kardeşim, sana söz verilmiş ve gereği yerine getirilmemişse oyunun rengini değiştireceksin.

Konyalı çiftçiler su gelmiyor diye yol kesmişler. E günaydın, sonunda siz de uyandınız. Sevgili, Konyalı çiftçi kardeşlerim size söz verilmişti yıllardır söyleniyordu, neden görevlerini yapmıyorlar? Yapmazlar, kafayı takmışlar Kanal İstanbul yapacağım diyor. İstanbul'u talan edeceğim diyor, rant var orada. Para kimin için harcanacak? 

'Yabancı çiftçileri zengin ediyorlar'

Mercimekten tutun nohuta kadar ithal ediyorlar. Canlı hayvan bile dışarıdan geliyor. Daha ucuza alıyoruz diyorlar. 2020 hasadı, buğdayda 1650 lira fiyat verdiler dışardan 2400 liraya getirdiler. Yüzde 46 fark var. Mısır 1325 lira verdiler, 2400 liraya dışardan getirdiler. Ayçiçeği 3300 lira fiyat verdiler, 6000 bin liraya getirdiler. Pamuk, 3850 lira verdiler dışardan 7300 liraya pamuk getirdiler. Soya 3000 bin lira verdiler, 5750 liraya aldılar. Kimi zengin ediyorlar? Yabancı çiftçileri. 

Çözüm için iktidardan bir cümle duydunuz mu? Rantiye sınıfı olsa hepsini orada görürsünüz. 

Açıklanan normalleşme takvimi 

Normalleşme başladı umarım kısa sürece normalleşme yüzde 100 olur. Tüm dünyada maskeler kısa sürede atılır, sağlıklı, huzurlu yaşarız. İş yerlerini açtınız, aşılamada önce bunların ve çalışanların aşı olması lazım. Bunun olması lazım, daha sağlıklı bir süreci başlatmış oluruz.

İkincisi kiralarda stopaj kalkmadı bunun kalkması lazım. Esnafın ne işi var? Gayrimenkul sahibinin yükünü neden esnafın sırtına atıyorsunuz. İcra dairelerini bir süre bırakın ya, adam bir nefes alsın. Parası yok zaten bu adamın borcunu ödeyemiyor bu adam, esnaf. Bankalardan ve esnaf kefaletten alınan kredileri var bunların faizlerini erteleyin. Kredi kartı borçlarının da faizsiz ertelenmesi lazım. 

Ayasofya'da Atatürk'e hakaret

Devlete büyük hizmetler vermiş kişiler hep saygı ile anılır. Çünkü bu işin partisi olmaz. Bugün aramızdan ayrılan insanlara eğer söz edeceksek, saygıdan, sevgiden söz etmeliyiz topluma. Temel kural bu olmalıdır. 

Ayasofya Camii'yi açtılar güzel. Camide görev yapan imamların, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü anlatması lazım. Dert varsa çözümler konusunda aydınlatması lazım. Biz nasıl tarihimize saygılıysak, camilerde görev yapan imamlarında saygılı olması lazım. 

Sen Yunus Emre'yi de mi bilmiyorsun? Kinden, öfkeden beslenen bir din insanı olmaz, acıtan bu zaten. 

Ayasofya'yı Atatürk'e hakaret etmek için mi açtınız? Hayatını bu millet için vermiş. O meczup acaba İstanbul'un işgalini biliyor mu? O meczup acaba işgal altında Dolmabahçe'de Atatürk'ün 'Geldikleri gibi gidecekler' dediğini biliyor mu? Bu meczup kişi acaba Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda ilk kurşunu atan Sütçü İmam'ı ve ne söylediğini biliyor mu acaba? Söyleyeyim, "Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuvayi-i Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki onların damarlarında kafir kanı vardır" diyor. 

Baskı altında yaşamayı kabullenmişler, hafızalarının bir yerinde tutuyorlar. Tarih kitabı okumuyor musunuz siz? 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 21:11

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER