sanalbasin.com üyesidir

Kemal Okuyan: Laiklik ve savaş tehlikesi suni gündem değildir

'Montrö'nün tartışılması son derece tehlikeli'

Kemal Okuyan: Laiklik ve savaş tehlikesi suni gündem değildir

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan dün akşam Halk TV'de Gökmen Karadağ'ın sunduğu Açıkça programında '104 Emekli Amiral Bildirisi'yle Karadeniz ve Montrö Sözleşmesi gündemlerini değerlendirdi.

Okuyan AKP'nin Karadeniz ötesinde giriştiği maceralara işaret ederek "Türkiye çok önemli bir gerilimde 'öncü rol' oynamaya çalışıyor ve ABD için bulunmaz bir nimet bu" yorumunda bulundu.

Okuyan ayrıca '104 Amiral' bildirisinin ardından muhalefetin kararsız tutumuna ilişkinse "Amerikancılığı sorgulamadan, NATO'yu sorgulamadan bu konuları tartışma şansımız yok. Unutmayalım bugün muhalefetin titrek tutumu arkasında muhalefetin de NATO'culuğu ve Amerikancılığı yatıyor" dedi.

'Montrö'nün tartışılması son derece tehlikeli'

Bildirinin içeriğinde bir darbe çağrısı olmadığını söyleyerek söze başlayan Okuyan şunları söyledi:

"Emekli subayların hangi saiklerle bu bildiriyi yazdıklarını bilemem ama bildirinin içeriğinde bir darbe çağrısı yok. Ayrıca bildirinin içeriğindeki düşüncelere de dünya görüşüm imzacıların bir çoğundan farklı olmasına rağmen katılıyorum. Montrö'nün tartışılması son derece tehlikeli, Silahlı Kuvvetler'de, Türkiye'nin diğer kurumlarında olduğu gibi, gerici örgütlenmeler, tarikat örgütlenmeleri son derece tehlikeli. Peki AKP niye bu kadar büyük bir tepki verdi, neden darbecilikle eleştirdi? Çünkü mesele sadece Montrö'den ibaret değil, Türkiye oldukça kritik bir noktadaki gerilime dahil olmuş durumda. Türkiye'de bu mesele konuşulurken, şu anda NATO'nun, ABD'nin ve Türkiye'nin Ukrayna'daki faaliyetlerine kimse dikkat çekmiyor ya da pas geçiliyor genelde. Konunun dar anlamıyla Montrö boyutu ve darbe boyutu tartışılıyor. Şunu bilmemiz gerekiyor, çok hızlı tırmanan bir gerilim var ve şu an tam teyit edemesek de Ukrayna'nın doğusuna NATO birliklerinin sevk edildiği duyumları var, ve onların arasında Türkiye'nin de olduğu bilgileri geliyor."

'AKP yeniden hamle yapmaya çalışıyor'

Okuyan şöyle devam etti: 

"Şimdi bu çerçevede AKP iktidarının ABD ve belli ölçülerde AB'yle ilişkilerini hızla düzeltmeye dönük, pazarlık masasında çok önemli bir koz ileri sürülüyor, Türkiye olmaksızın ABD'nin Rusya'yı Karadeniz'de sıkıştırma şansı yok. O yüzden de Boğazlar, Kanal İstanbul, Karadeniz'deki gelişmeler ABD için son derece büyük önem taşıyor. Örnek vereyim; Temmuz 2020'de ABD'nin Türkiye Elçiliği sosyal medyada bir paylaşımda bunmuştu, "Karadeniz'in bütün milletlere açık bir deniz olmasını hasretle bekliyoruz" diye. Ve bunun anlamı ne? Karadeniz'de serbest geçiş hakkı istiyor NATO ve ABD. Yıllardır bu NATO'nun gündemiydi. İlginçtir Türkiye, iktidarların bütün NATO'culuğuna ve Amerikancılığı'na rağmen NATO'yu Karadeniz'den uzak tuttu, istediğimiz kadar eleştirelim geçmiş iktidarları, Türkiye'nin bu konuda bir direnci oldu. Bu direnç aslında Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının nedenlerinden bir tanesi. Şimdi tekrar hamle yapmaya çalışıyor AKP iktidarı, Rusya'yla iyi ilişkiler sürdürdüğü dönemde bile Karadeniz gündeminde oldukça netti, "Rus gölüne döndü Karadeniz ey AB, ey ABD" diyen Erdoğan değil miydi?"

'Kanal İstanbul Montrö'yü kadük edecektir'

AKP'nin dünkü Kanal İstanbul açıklamasını örnek göstererek konuyla ilgili devam eden Okuyan şunları söyledi:

"Montrö'nün hükümleri değişmeyecek" diyorlar, bu da doğru değil. Montrö Sözleşmesi'ni hazırlarken hiç bir devlet bir kanal açılacağını hesaba katmadığı için bazı maddelerde Boğazlar'a referans var bazı maddelerde sadece Karadeniz'e. Dolayısıyla Kanal İstanbul Montrö'yü kadük edecektir, bunu hesaba katmak gerekiyor. Dolayısıyla bugün AKP kanadından yapılan açıklamalar doğru değil, "Montrö sözleşmesini yürürlülükten kaldırmayacak Kanal İstanbul" ifadesi tamamen doğru değil, ayrıca mesele bundan da ibaret değil. Montrö Sözleşmesi delik deşik olmuş durumda. Sürekli Karadeniz'e kıyısı olmayan savaş gemileri giriyor. O yüzden sorulan sorularda ısrarla Ukrayna gündemine dikkat çekmeye çalıştım.

Amerikancılığı sorgulamadan, NATO'yu sorgulamadan bu konuları tartışma şansımız yok. Unutmayalım bugün muhalefetin titrek tutumunun arkasında muhalefetin de NATO'culuğu ve Amerikancılığı yatıyor."

'AKP Karadeniz'de Rusya'nın kuşatılmasına öncülük ediyor'

Montrö delik deşik oldu sözlerini Okuyan daha detaylı şöyle açıkladı:

"Hükümlerini istismar ederek "arıza bildiriyor" NATO gemileri, Türkiye buna göz yummayabilir ama göz yumuyor. Dolayısıyla kalış sürelerini uzatıyor gemiler. Rusya da Türkiye'nin ABD'ye çok da yanaşmaması için çok ses çıkartmıyor. Şu sıralar olağandışı bir hareketlilik var Karadeniz'de. "Montrö Sözleşmesi şu anda önemsizdir"e varacak bir delik deşiklikten bahsetmiyorum ama iktidar Montrö Sözleşmesi'nin bütün boşluklarını NATO lehine değerlendiriyor şu anda. "Rusya'yla ilişkiler iyidir" diye bakılıyor genelde ama burada büyük bir yanılgı var, hiç ilgisi yok. AKP iktidarı Karadeniz'de ciddi ciddi Rusya'nın kuşatılmasına öncülük yapıyor, bu son derece tehlikeli."

'Biden'la ilişkilerde AKP'yi çok rahatlatacak gelişmeler oldu'

"Bu imzacıların arasında NATO'yu savunanlar var, dolayısıyla dünya görüşü olarak birbirlerinden oldukça farklı imzacılar söz konusu. Ama ortaklaşmışlar bir yaklaşımda ve imza atmışlar. Ama iktidar gerçekten şaka gibi, çünkü tüm iktidarın son iki aydır performansına baktığımız zaman NATO'yla ilişkilerde, ABD'yle ilişkilerde o kadar yol aldılar ki, Türkiye'de basına pek yansımıyor ama Biden yönetimiyle problemlerinin çoğunu çözdü AKP. Meselelerin tamamı çözülemez, bugünkü dünyada hiçbir ilişki biçimi mutlak dostluk ya da mutlak düşmanlık şekline bürünemez ama AKP'yi çok rahatlatacak gelişmeler oldu.

Avrupa Birliği'nin ve ABD'nin Türkiye'de iç politikada özellikle Erdoğan'ı sıkıştırma dönemi büyük ölçüde bitiyor. Ukrayna meselesi az buz değil, ABD'nin Rusya'yı sıkıştıracağı iki nokta var: Birisi Baltık, diğeri Karadeniz. Baltık'ta Polonya ABD'ye alan açıyor, Ukrayna'da da Türkiye. Türkiye'nin Ukrayna'yla ilişkileri tahmin edilenin çok üstüne geçti, askeri anlaşmalar, ekonomik anlaşmalar ardı ardına yapılıyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy tekrar Türkiye'ye geliyor bu hafta, niye geliyor? Türkiye çok önemli bir gerilimde "öncü rol" oynamaya çalışıyor ve ABD için bulunmaz bir nimet bu. Dolayısıyla "Osman Kavala içerideymiş, Selahattin Demirtaş içerideymiş" ABD bunlarla ilgilenmez, Türkiye'de insan haklarıdır, demokrasidir, buna bakmıyor. Bunlar çok tehlikeli, Türkiye'nin burada bir gerilime müdahil olmasının Türkiye'ye ve halkımıza inanılmaz maliyeti var, uzak durmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye ekonomisi ve iç politikadaki dengeler artık taşımıyor AKP'yi."

'Bu kadar işsizlik ve yoksulluk laikliği ayaklar altına almadan idare edilemez'

Yaşananların gündemi değiştirme çabasından kaynaklandığının savunulmasına TKP Genel Sekreteri şu sözlerle karşı çıktı:

"Buna "suni gündem" diyemeyiz, böyle suni gündem mi olur? Savaş tehlikesi suni gündem midir? Laikliğin ayaklar altına alınması suni gündem midir? Ne zaman laiklik gündeme gelse muhalefetimiz "bunlar suni gündem, işsizliği konuşalım" gibi laflar ediyor. Bu doğru değil, laiklik ve ekonomi arasında bağlantı var, defalarca söyledik: Bu ülkede bu kadar işsizlik, yoksulluk ve adaletsizliği laikliği ayaklar altına almadan idare edemezler, gayet açık bir bağlantı var.

Ne zaman dünyada kapitalist ülkeler sıkışırsa savaş gündeme gelir, bunlar ekonomipolitiğin gerçekleri, bunları aslında herkes biliyor ama bilmiyormuş gibi davranıyor. Ekmek meselesiyle barış meselesi arasında kopmaz bir bağ var. Şimdi yarın bir çatışma çıkarsa -umarım çıkmaz- o zaman bütün muhalefet "bu bir milli meseledir" diye AKP'nin arkasında sıraya dizilecekler. E sonra ne olacak, "o suni gündem" mi diyeceğiz? Bunlara çok dikkat etmemiz lazım.

Çok tehlikeli bir süreç başladı Karadeniz'de, bunun altını çizmek istiyorum. Emekli amirallerin bildirisi buna denk düştü, bağlantı var mıdır yok mudur bunu kendilerine sormak lazım, bunu ben bilemem.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER