sanalbasin.com üyesidir

Kanun Değişiyor, Lihkab Sahiplerine Kötü Haber

5368 sayılı Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları (Lihkab) Hakkında Kanun değişiyor. Lihkab Sınavı 2020 'de ne gibi değişiklikler olacak?

Kanun Değişiyor, Lihkab Sahiplerine Kötü Haber

Lihkab Kanunu değişiyor.

Lihkab Sınavı 2020 'de ne gibi değişiklikler olacak?

29/06/2005 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak resmileşen 5368 sayılı Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanun değişiyor. Kanun çıktıktan sonra 2 senede bir yapılması planlanan sınav 15 yılda 1 defa yapılınca çeşitli spekülasyonlara sebep olmuştu. Sınavı yapan komisyonda Fetö üyeliği sebebi ile ihraçların olması, Fetö ’nün şaibe karıştırdığı sınavlar arasına Lihkab sınavının da eklendiği düşüncesini insanların aklına getirdi. Bu durum üzerine harekete geçen Türkiye Büyük Millet Meclisi, 5368 sayılı kanunu değiştirmeye hazırlanıyor.

Kanun değişikliği içeriğinin, mezun olma tarihinden 10 yıl geçen her Harita Mühendisi, Geomatik Mühendisi, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisi ‘nin sınavsız Lihkab lisansına sahip olmasını, kamu görevi yaparken istifa edip Lihkab açan mühendislerin kamu görevlerine geri dönebileceğini, Lihkab ve serbest harita bürosu iş kapsamları arasındaki farkın azaltılacağını veya kaldırılacağı gibi maddelerden oluştuğu gelen bilgiler arasındadır.

Kanun değişikliği Cumhuriyet Halk Partisi’nden gelmesine karşın Adalet ve Kalkınma Partisi’nin desteğini almaları kanun değişikliğinin hızlıca meclisten geçeceğini göstermektedir. Kanun teklifi değişikliği meclisten geçtiği takdirde İktidar ve muhalefetin nadir bir araya geldiği kanun tekliflerinden biri olma özelliğini taşıyacaktır. 

DOĞU KARADENİZ HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 22:39

Besim Sami Emiroğlu

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER