sanalbasin.com üyesidir

Kabine'de Görev Değişimi! İşte Yeni Bakanlar

Ankara'da gözler uzun bir süredir Kabine'de değişiklik olacağı iddialarına çevrilmişti. Değişiklik sinyali önce Resmi Gazete'de yayımlanan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ikiye ayrılacağı kararıyla verildi. Ardından yayınlanan mükerrer Resmi Gazete ile 3 yeni bakan atandı. Cumhurbaşkanı kararıyla bakanlık görevine getirilen Derya Yanık, Vedat Bilgin ve Mehmet Muş Meclis'te yemin ederek görevine başlayacak.

Kabine'de Görev Değişimi! İşte Yeni Bakanlar

Derya Yanık, Vedat Bilgin, Mehmet Muş. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan atama kararlarıyla kabinenin yeni üyeleri oldu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın bölünmesiyle kurulan iki yeni bakanlıktan biri olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık getirildi. 1972'de Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde doğan Yanık, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Siyasete AK Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak başlayan Yanık, 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı ve AK Parti Grup Sözcülüğü görevlerinde de bulunan Derya Yanık, AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi'nde MKYK Üyeliğine seçilmişti.

Yeni kurulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen Vedat Bilgin ise 1954 Bayburt doğumlu. Bilgin, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ni bitirdi. 26. Dönem AK Parti Ankara Milletvekili olan Bilgin, son olarak Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı ve Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekilliği görevini yürütüyordu.

Ruhsar Pekcan'dan boşalan Ticaret Bakanlığı koltuğuna atanan Mehmet Muş ise siyasetin sıcak yüzlerinden. 4 dönemdir AK Parti'den İstanbul Milletvekili seçilen Mehmet Muş, 2014 yılında AK Parti MYK Üyeliğine seçilerek AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı ve ekonomi İşleri Başkanlığı görevinde bulundu.
Meclis'te Grup Başkanvekilliği de yapan Muş, AK Parti’nin 2. Olağanüstü kongresinde tekrar MKYK üyeliğine seçildi.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER