sanalbasin.com üyesidir

İstanbul Teknik Üniversitesi Bu Kadarda Olmaz Dedirtti!

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin sınavlara girecek olan öğrenciler için yapmış olduğu uygulama İTÜ öğrencileri tarafından büyük tepki topladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Bu Kadarda Olmaz Dedirtti!

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin sınavlara girecek olan öğrencilerden Witwiser adlı bir uygulama üzerinden çeşitli izinler isteyerek öğrencilerin bilgisayarlarına erişim istemesi, İTÜ öğrencilerini Twitter’da #İTÜmahremiyetistiyor etiketi altında buluşturarak gündem oluşturdu.

Öğrenciler, İTÜ’nün almış olduğu bu kararın ‘Kişisel Verilerin Korunması’ ve ‘Özel Hayatın Gizliliği’ ilkelerini ihlal ettiği ve Anayasa’ya aykırı olduğunu savunarak Twitter’da haklarını savundu.

Birçok üniversitede kamera ve mikrofon zorunluluğu olmadan sınav yapılmasına rağmen İTÜ yönetimi bunları zorunlu tutmakla kalmayarak, daha ileriye giderek öğrencilerin ziyaret ettiği web sitelerindeki tüm verileri okuyabilen ve değişiklik yapabilen Witwiser adlı bir eklentinin internet tarayıcısına eklenmesi şartını getirdi. İTÜ yönetimi ayrıca Matematik, Fizik, Kimya gibi havuz derslerinin sınavlarında verilen süreyi minimuma indirmekle birlikte, önceki sorulara dönüşü de engellemişti.

İTÜ yönetiminin, son günlerde sınavlarla ilgili aldığı kararlar tartışma konusu olurken, pandemi döneminde öğrencileri neden bu derece zorlayıcı ve psikolojik açıdan kötü etkileyen kararlar aldığı cevap bekleyen sorular arasında yer alıyor.

MUHARREM İNCE’DEN İTÜ ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

Muharrem İnce Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanarak İTÜ öğrencilerine desteğini belirtti;

“İTÜ öğrencilerinin sesini duydum. İTÜ yönetimi öğrencilerinin kişisel verilerini korusun, pandemi sürecinde öğrencisinin psikolojisi ile oynamasın. Üniversiteler öğrencileri ile vardır, sloganı ‘Asırlardır Çağdaş’ olan üniversitenin bu yanlış uygulamadan vazgeçeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2020, 06:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER