sanalbasin.com üyesidir

İBB'den İstanbul'un Fethi Kutlamaları: Atatürk'e Dua, Haliç Üzerinde Görsel Şölen

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul'un fethinin 568. yıl dönümü kutlamaları için özel etkinlik alanında şölen düzenlendi.

İBB'den İstanbul'un Fethi Kutlamaları: Atatürk'e Dua, Haliç Üzerinde Görsel Şölen

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul'un fethinin 568. yılı dolayısıyla düzenlediği etkinlikte, özel olarak programlanan yüzlerce drone, 10 dakikalık multimedya gösterisiyle Haliç üzerinde görsel şölen düzenlendi. Pandemi nedeniyle etkinliği canlı izleyemeyen İstanbullular, İBB ve İmamoğlu’nun sosyal medya mecraları üzerinden bu görsel şölene, “sanal” ortamdan tanıklık etti.

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u almak için döktürdüğü "şahi"topunun ağzından esinlenerek tasarlanan 37 metrelik sahnede, İBB Mehteran Takımı marşlar seslendirdi. Daha sonra şölen, drone, mapping ve ışık gösterileriyle devam etti. Özel olarak programlanan yüzlerce drone, 10 dakikalık multimedya gösterisiyle Haliç üzerinde görsel şölen sundu. Salacak sahili, Pierre Loti, Beşiktaş Yahya Kemal Parkı Fatih Sultan Mehmet Heykeli, Yedikule, Topkapı, Belgrad Kapı, Rumeli Hisarı ve Sarayburnu Atatürk Anıtı'nda da Haliç'teki gösteriyle eş zamanlı ışık ve ses gösterileri düzenlendi.

Pandemi nedeniyle etkinliği canlı izleyemeyen İstanbullular, İBB ve İmamoğlu’nun sosyal medya mecraları üzerinden bu görsel şölene, “sanal” olarak tanıklık etti. “Drone”ların gösterisine, 2000 metrekarelik alanı kapsayan ve fethin sembolik anlarını anlatan “mapping” film eşlik etti. Görsel şölenin ardından sahne alan 76 kişilik İskender Paydaş Orkestrası, fethe özel bestelenen marşı icra etti. Konser de ayrıca tanınmış şarkılar da farklı sanatçılar tarafından seslendirildi. 

Kılıçdaroğlu ve Akşener'de katıldı

İBB'nin fetih etkinliğine CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katıldı. 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 21:06

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER