sanalbasin.com üyesidir

İBB'den ‘Erdoğan’ın Diploması’ Başvurusuna Olumsuz Yanıt

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İBB Başkanlığı döneminde ibraz etmesi gereken üniversite diploması hakkında bilgi almak için İBB'ye başvurmuştu. İBB'den olumsuz yanıt geldi.

İBB'den ‘Erdoğan’ın Diploması’ Başvurusuna Olumsuz Yanıt

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İBB Başkanlığı döneminde sunmuş olması gereken üniversite diploması hakkında bilgi almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) başvuru yapmıştı.

İBB'den kapsam dışı yanıtı

ankaragazetecisi.com'un aktardığına göre, Başvuruyu değerlendiren İBB, HKP’ye yanıt verdi. İBB, HKP’nin başvurusuna Erdoğan’ın diplomasının talep edilmesinin 49822 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’na göre “kapsam dışı” olduğunu kaydetti.

İBB’nin yanıtında şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN hakkında bilgi ve belge talebinize dair ilgi elektronik başvurunuz incelenmiştir.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nda bilgi edinme hakkına ilişkin istisnalar düzenlenmiş olup, söz konusu kanunun 21. maddesinde “kişinin izin verdiği haller saklı kalmak üzere, özel hayatın gizliliği kapsamında açıklanması halinde kişinin sağlık bilgileri ile özel ve aile hayatına, şeref ve haysiyetine, mesleki ve ekonomik değerlerine haksız müdahale oluşturacak bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır” düzenlemesi yer almaktadır.

Bu nedenle talebiniz, bilgi edinme hakkı kapsamı dışında olduğundan ilgi dilekçeniz üzerinde herhangi bir işlem yapılamamıştır.

Bilgilerinize rica ederim.”

Suç duyurusunda bulundular

HKP avukatları, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB İnsan Kaynakları Müdürü Sinan Gündüz ve dilekçeyi işleme koymayan görevliler hakkında “Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme veya Değiştirme” suçunu işlediklerini belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER