sanalbasin.com üyesidir

Hüsamettin Cindoruk: Barışan Türkiye'ye İhtiyaç Var

CHP Lideri Kılıçdaroğlu cumartesi günü Hüsamettin Cindoruk'u, pazar günü de Özal ailesini ziyaret etti. Heyet halinde yapılan ziyaretlerden fotoğraf ve videolar paylaşıldı.Peki Kılıçdaroğlu-Cindoruk görüşmesinde neler konuşuldu?

Hüsamettin Cindoruk: Barışan Türkiye'ye İhtiyaç Var

“Kemal Bey’i önemsiyorum, beğeniyorum. Nazik biri” diye söze başladı. Günlük meseleleri konuştuklarını söyledi, Cindoruk. “Kemal Bey, sadece dinledi” ifadelerini kullandı. Cindoruk, “günlük meseleler” derken, konu başlıklarını yeni anayasa ve referandum olarak saydı. 

'Barışan Türkiye’ye ihtiyaç var'

Yeni anayasa ve referandum konusunda şu ifadeleri kullandığını aktardı:

“Eskiden ‘Konuşan Türkiye’ diyorduk. Şimdi ‘Barışan Türkiye’ye ihtiyaç var. Bir taraf cumhurbaşkanlığı sistemini dayatıyor, bir taraf parlamenter sistem istiyor. Bu tablodan uzlaşma çıkmaz. Çoğunluğun dayatması olur. ‘Anayasa Mahkemesi kaldırılsın’ denilen bir ortamda anayasa değişikliğini bir sihir görmeye çalışıyoruz…Referanduma gidilmesi halinde toplumda mesafeler daha da artacak. Korkarım ki, anlaşma olmazsa herkes birbirini suçlayacak. Bunu biliyorum. Çünkü yeni kuşak ‘ben bu filmi gördüm’ diyor, oysa ben bu filmde rol aldım, biliyorum böyle olacağını…”

'Kimseye öğüt vermem'

Peki Cindoruk, Kılıçdaroğlu ve arkadaşlarına ne önerdi? 

“Ben akıl vermem kimseye. Öğüt de vermem. Hiçbir zaman yapmadım bunu. Ben bu görüşlerimi anlattım. O da dinledi. Karar onların” diyor…

Cindoruk’a göre, muhalefetin anayasa görüşmelerinden kaçması mümkün değil. “Ama uzlaşma da mümkün değil. Çünkü yeni bir anayasa yapma şartları ve iklimi yok” diyor.

Muhalefet ne yapmalı?

Cindoruk’a, “Muhalefet ne yapmalı, Türkiye bu sıkışmışlıktan nasıl çıkar?” diye sorduk. Cevabı şu:

“Ona ben karar veremem. Kendileri karar verecek. Toplum barışmadıkça hiçbir şey çıkmaz, buradan çıkılmaz. O sebeple ‘konuşan değil, barışan Türkiye’ diyorum. Eski Türkiye-Yeni Türkiye ayrımını kaldırmamız gerekiyor. Türkiye bin yıldır tamamlanmış bir devlettir. Süreci bölmek kimsenin hakkı değil. Siyaset de, anayasa gibi bir bilimdir. Onun dışına çıkan, demokratik rejimin sahibi ve koruyucusu olamaz.”

'Cevap vermeye değer mi?'

İktidara yakın Diriliş Postası gazetesi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumartesi günü eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk’u evinde ziyaretini, “Cindoruk Kumpasın Neresinde?” başlığıyla haberleştirdi. Cindoruk’u ‘sandık dışı siyasetin kurgucusu’ olarak niteleyip, “Kamuoyu akıl hocasının rolünü merak ediyor” ifadesini kullandı. 

Demokrat Parti çizgisinin yaşayan en kıdemli siyasetçisi Hüsamettin Cindoruk ile Kılıçdaroğlu’nun görüşmesi baş başa değildi. Cindoruk’a yakın isimlerden Ufuk Söylemez ve CHP heyetindekiler de görüşmedeydi. Fotoğraf kareleri ve hatta video paylaşıldı. 

Cindoruk’a, Diriliş Postası’nın Sedat Peker’in açıklamalarından yola çıkıp görüşmeyi kumpas diye haberleştirdiğini aktardığımızda, “O kişinin (Peker’i kastediyor) ismi bile geçmedi. Dediğiniz gazetenin adını bile duymadım. Cevap vermeye değer mi?” karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2021, 21:13

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER