Hobi Olarak Başladı Geçim Kaynağı Oldu

Hobi Olarak Başladı Geçim Kaynağı Oldu

Hobi Olarak Başladı Geçim Kaynağı Oldu

Trabzon'un Tonya ilçesinde yaşayan girişimci Mevlüt Küçük, hobi olarak evinin bahçesine kurup zamanla geliştirdiği kümeste, fiyatı 700 ile 9 bin arasında değişen süs tavuğu ve Hint horozu yetiştiriyor.

Trabzon'un Tonya ilçesinde yaşayan girişimci Mevlüt Küçük'ün (30), hobi olarak evinin bahçesine kurduğu kümes geçim kaynağı oldu. Küçük, zamanla geliştirdiği kümeste; süs tavuğu ve Hint horozu yetiştiriyor. Türkiye'nin yanı sıra yurt dışındaki meraklılarının yoğun ilgisini gören tavuk ve horozlar, 700 ila 9 bin lira arasında değişen fiyatlarda alıcı buluyor.

10 YIL ÖNCE MERAK SALDI

İlçeye bağlı Karşular Mahallesi'nde yaşayan Mevlüt Küçük, yaklaşık 10 yıl önce merak sardığı kanatlı hayvanlarla yakından ilgilenmeye başladı. Evinin bahçesine kurduğu kümeste, süs tavuğu ve hint horozu yetiştirmeye başlayan Küçük, zamanla hayvanlarının sayısını artırdı.

700 İLE 9 BİN ARASINDA DEĞİŞİYOR

Yörede 'Laz Hintçi' olarak tanınan lise mezunu Küçük, kurduğu modern kümeste 52 ayrı kafeste yaklaşık 144 kanatlı hayvan besliyor. Yetiştirdiği hayvanları özenle besleyen Küçük, Türkiye'nin yanı sıra yurt dışındaki pek çok ülkeye de satış yapıp, kanatlı havyan gönderiyor. 700 ile 9 bin lira arasında değişen fiyatla alıcı bulan süs tavuğu ve Hint horozu; Almanya, Irak, Bulgaristan, Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelerdeki meraklılarından da yoğun talep görüyor.

DOĞU KARADENİZ HABER AJANSI

Ali Baki Adaş

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER