sanalbasin.com üyesidir

Erdoğan: Türkiye, Avrupa'nın Mülteci Ambarı Değil

Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı, afetler, aşılama çalışmaları ve mülteci meselesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan; "Türkiye'nin Avrupa'nın mülteci ambarı olmak gibi bir sorumluluğu, görevi, mecburiyeti yoktur" dedi.

Erdoğan: Türkiye, Avrupa'nın Mülteci Ambarı Değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Taliban'ın Afganistan'ın kontrolünü ele geçirmesinin ardından başlayan göç akınına değinen Erdoğan, "Bir süredir de Güney Asyadaki istikrarsızlık ve yoksulluktan kaçarak, çoğu da buradan Avrupaya geçmek için ülkemize gelenler bulunuyor. Türkiye herkesin dilediği gibi hareket edebileceği sahipsiz bir ülke değildir" dedi.  Erdoğan, Avrupa'ya Afgan mülteciler için çağrıda bulunurken, "Türkiye'nin Avrupa'nın mülteci ambarı olmak gibi bir görevi, sorumluluğu, mecburiyeti yoktur" ifadesini kullandı. 

Erdoğan, bir süredir ABD'nin Afganistan'dan çekilişi sonrasında Türkiye'nin inisiyatif üstlenme konusunda çeşitli görüşmeler yaptığını hatırlatarak "Henüz bu görüşmelerimiz neticelenmeden Taliban ülkenin kontrolünü aldı. Gerekirse Taliban'ın kuracağı hükümetle de görüşüp ortak gündemlerimizi konuşacağız" dedi.

Türkiye'ye doğru gelen göç akınına karşı da önlem alındığını savunan Erdoğan, "İran sınırımızı göç, kaçakçılık ve terör faaliyetlerine karşı güvenlik duvarı, kanal ve elektronik sistemlerle kontrol altına alma çalışmalarında sona gelmekteyiz" dedi. Erdoğan, 'düzensiz göçmen'lerin Avrupa'ya geçmek istediğini söylerken, "Türkiye'nin Avrupa'nın mülteci ambarı olmak gibi bir görevi, sorumluluğu, mecburiyeti yoktur. Avrupalı dostlarımıza hatırlatmamız gerekiyor, milyonlarca insanın cazibe merkezi haline gelen Avrupa sırf kendi vatandaşlarının güvenliği ve refahı için sınırlarını kapatarak bunun dışında kalamaz" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 23:19

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER