sanalbasin.com üyesidir

Diyanet Şimdi De 'Diş Tedavisi' İşine Girdi Hangisi Caiz Hangisi Haram?

Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan “Fetvalar” kitabında, diş tedavisinde kullanılan malzemelere ilişkin de fetva verildiği ortaya çıktı.

Diyanet Şimdi De 'Diş Tedavisi' İşine Girdi Hangisi Caiz Hangisi Haram?

Bir babanın öz kızına şehvet duyması ile ilgili soruya bir haramlık oluşturmaz diyen Diyanet telefon, faks, mektup, mesaj ve internetle ile de eşlerden boşanılabileceğini ifade etmişti. En son baldızla zinasının nikâhı bozup bozmadığı konusundaki fetvaları ile gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, diş tedavisine ilişkinde fetva verdiği ortaya çıktı.

Diyanet’in en üst danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan Fetvalar kitabında, “Diş tedavisinde altın kullanmak caiz midir” sorusu yanıtlandı.

Diş sağlığına dikkat edilmesi gerektiği kaydedilen fetvada, diş kaplamanın, doldurmanın ve protezin tedavi amaçlı tıbbi yöntemler olduğuna işaret edildi. “Bu işlemler yapılırken, tedavi neyi gerektiriyorsa onun uygulanması dinen sakıncalı değildir” denilen fetvada, “yasaklı madde” vurgusu ise dikkat çekti.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Fetvada, “Ancak dinin yasak etmediği bir madde ile tedavisi mümkünse, yasak ettiği bir maddenin kullanılması caiz değildir. Dinimiz, zaruret olmadıkça altının erkekler tarafından kullanılmasını yasaklamıştır” denildi.

"Zaruret varsa..."

İmam Ebu Hanife’nin, çıkan dişlerin tekrar yerine bağlanması durumunda kullanılacak telde gümüşü yeterli bulduğu ve altın kullanmayı caiz görmediği, diğer Hanefi imamları İmam Muhammed ve İmam Ebu Yusuf’un ise zaruretten dolayı diş tedavisinde altının da kullanılabileceğini belirttiği aktarılan fetvada, “Tıbbi bir zaruret varsa diş kaplamada altının kullanılmasında sakınca yoktur. Zaruret yoksa başka madde kullanılması dini kurallara daha uygundur” ifadeleri kullanıldı.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER