sanalbasin.com üyesidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’tan Aşı Çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, "Öğretmenlerin aşıları vakit kaybetmeden tamamlanmalı" çağrısı yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık’tan Aşı Çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık,  yaptığı yazılı açıklamada öğretmenlerin henüz tamamlanmayan aşılarına değindi. Vakit kaybetmeden tamamlanması gerektiğini öne süren Karabıyık, yüz yüze eğitime geri dönülmesi planlanan 17 Mayıs'a birkaç gün kalmış olmasına rağmen, öğretmenlerin aşılanmasında hâlâ bir ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

Bugüne kadar 1 milyon 117 bin öğretmenin yaklaşık yüzde 20'sinin aşıya erişebildiğini, ikinci dozu tamamlanan öğretmen sayısının kaç olduğunun ise bilinmediğini belirten Karabıyık, "Öğretmenlerin aşılanması şubat ayından bugüne tamamlanamamışken önce 1,5 milyon doz BioNTech aşısının öğretmenlere uygulanacağı söylendi.” Ve sözlerine ekledi “Sağlık Bakanı Ziya Selçuk ise ramazanda 425 bin öğretmenimize daha randevu açıldığını müjdeledi ancak bu sözün ne kadar tutulduğunu da bilmiyoruz." diyerek ifadelerini tamamladı.

ÖĞRETMENLERİN AŞILAMASINDA BİR TÜRLÜ İLERLEME KAYDEDİLMEDİ
Yüz yüze eğitimin başlamış olmasına rağmen koronavirüs korkusu nedeniyle çoğu velinin çocuklarını okula göndermediğine dikkati çeken Lale Karabıyık, şunları belirtti: “Velilerin bu kaygısı, okullara numunelik dağıtılmış dezenfektanları tükendiği için azalan dezenfektan şişelerini sulandırarak idare etmeye çalıştıklarını söyleyen kimi kurum yöneticilerinin açıklamaları ile haklı çıktı. Öğretmenlerin aşılaması bir türlü ilerleme kaydetmezken, yüz yüze eğitimin devam ettiği dönemde koronavirüs nedeniyle neredeyse her gün bir öğretmenin hayatını kaybettiği, binlerce öğretmen ve öğrencinin ise pozitif ya da temaslı olduğu haberlerini aldık.”

HAYATLARIN RİSKE ATILMAMASI GEREK
Karşı karşıya olduğumuz bu büyük salgına rağmen hâlâ tamamlanmayan aşılarla okulların açılmasına gün sayılıyor. Oysa sadece öğretmenler değil aynı zamanda öğrencilerin de risk altında olduğu gerçeği atlanmamalı. Her ne kadar önlem alınsa da aşı olmadığı sürece eksik kalmakta. Toplumumuz için değerli olan öğretmenlerimiz riske atılmamalı ve öncelik tanınmalı.
 Yeniden açılmasına sayılı gün kalmışken okullarda bahsi geçen ve hayati önemi olan tedbirlerin vakit kaybetmeden tamamlanması, öğretmenlerin de iki doz aşıları tamamlanmadan riske atılmaması gerekmektedir. Öğretmenlerin aşıları vakit kaybetmeden tamamlanmalı, en güvenli çatı olan okullarımız kâbusa dönüşüp, salgının yayılmasına ve artmasına vesile olmamalıdır.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER