sanalbasin.com üyesidir

Başkan Gerenli’den imza kampanyasına destek

450 yıllık Sıbyan Mektebi müze olsun sesleri yükseliyor

Başkan Gerenli’den imza kampanyasına destek

Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli, Lüleburgaz Kent Konseyi’nin Sıbyan Mektebi’nin tarih müzesi olması için başlattığı imza kampanyasına destek verdi. Eşi Aysu Yetim Gerenli ve CHP İlçe Başkanı Devrim Gündüz ile birlikte imza atan Başkan Gerenli, “Lüleburgaz’a bir tarih evi yaratmak istiyoruz. Biz bu iradeye sahibiz. Lüleburgaz halkının da bunu sahiplenmesini canı gönülden istiyorum” dedi. Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç de, “Çocuklarımıza, gelecek nesillere aktarılacak bu mirasta benim de payım var demeleri için o tarih müzesini gezerken ben de burada bir imza vermiştim demek için tüm halkımızı kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz” dedi. 

Lüleburgaz’da geçtiğimiz aylarda restorasyon çalışmalarına başlanılan, Mimar Sinan’ın ustalık dönemi eserlerinden 450 yıllık Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’nin önemli bir parçası Sıbyan Mektebi için başlatılan imza kampanyasına bir destek de Lüleburgaz Kent Konseyi’nden geldi. Lüleburgaz Kent Konseyi bu kapsamda Kongre Meydanı’nda korona virüs önlemleri kapsamında Sıbyan Mektebi’nin tarih müzesi ya da evi olması için imza kampanyası başlattı. Kısa sürede çok sayıda vatandaşın destek verdiği imza kampanyasının Cuma gününe kadar sürebileceği belirtildi. Öte yandan kampanyaya bir destek de Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr. Murat Gerenli ve eşi Aysu Yetim Gerenli ile CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Devrim Gündüz, Lüleburgaz Belediyesi meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş destek verdi. 

“Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez”

Sıbyan Mektebi’nin Lüleburgaz tarihi için çok önemli bir eser olduğunu hatırlatan Başkan Gerenli, söz konusu eserin tarih evi ya da müzesi olması için son derece uygun olduğunu söyledi. Başkan Gerenli, “Lüleburgaz halkına, bütün STK’lara ve bugün de özellikle Lüleburgaz Kent Konseyi’ne çok teşekkür ediyorum. Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. Lüleburgaz halkı bu bilinçte bir halktır. Lüleburgaz’ın en önemli tarihi eseri olan ve geleceğe taşımamız gereken Sokollu Mehmet Paşa Külliyemizin hemen başlangıcındaki Sıbyan Mektebi var. Sıbyan Mektebi bu külliyenin önemli parçalarından birisidir. Bugüne kadar farklı amaçlarla kullanılmıştı. Lüleburgaz halkı, hem de gelecekte çocuklarımızın tarihimizi iyi bilmeleri için Sıbyan Mektebi Lüleburgaz’da bir tarih müzesi ya da tarih evi olabilmek için son derece uygun bir yerdir” dedi. 

“Burayı tarih müzesi yapmak istiyoruz”

Sıbyan Mektebi’nin en güzel şekliyle değerlendirmek istediklerini söyleyen Başkan Gerenli, Lüleburgaz Belediyesi’nin mektebi tarih müzesi yapmak için gerekli iradeye sahip olduğunu belirtti. Başkan Gerenli, “Elbette buranın en güzel şekliyle değerlendirilmesini istiyoruz. Bunun için de burada Lüleburgaz’ın Traklar’dan başlayan tarihinden, özellikle Sokollu Mehmet Paşa Külliyesi’ni de içerisinde barındırıp tanıtacak ve günümüze kadar tarihini anlatacak bir tarih evi ya da tarih müzesi yapmak istiyoruz. Bu iradeye sahibiz. Kültür envanterimizi hazırladık. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Hem doğal hem de tarihi kültür varlıklarımızın envanterini çıkardık. Bunlarla beraber son derece modern, içerisi tarih kokan ve tarihi dokusunu koruyan bir tarih evi yaratmak istiyoruz. Lüleburgaz halkının da bunu sahiplenmesini canı gönülden istiyorum” ifadelerini kullandı. 

“Ortak aklı harekete geçirmek için buradayız”

Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Binnur Dinç de Sıbyan Mektebi’nin müze olması fikrine destek verdiklerini belirterek, “Ortak aklı harekete geçirmek adına biz buradayız. Halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına biz buradayız. Halk tarihine sahip çıkmak zorundadır. Geçmişimizden gelecek nesillere aktarılacak bir kültür mirasıdır burası. Tarihi bir mirastır. Bu nedenle sahip çıkmak zorundayız” diye konuştu. 

“Tüm Lüleburgaz’ı desteğe çağırıyoruz”

Dinç konuşmalarına şöyle devam etti; “Tüm halkı mümkün olduğunca harekete geçirip Sıbyan Mektebi’nin tarih müzesi olması için imza kampanyası başlattık. Kampanyayı üç gün olarak başlattık ama Cuma gününe kadar sürebilir. İmza kampanyasının dışında görsellerle halkı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek öncelikli amacımız. Tüm Lüleburgaz halkını bu kampanyaya destek olmaya davet ediyoruz. Çocuklarımıza, gelecek nesillere aktarılacak bu mirasta benim de payım var demeleri için o tarih müzesini gezerken ben de burada bir imza vermiştim demek için tüm halkımızı kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.”

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER