sanalbasin.com üyesidir

Barış Özcan'dan 29 Nisan Kehaneti!

Barış Özcan Youtube hesabından paylaşmış olduğu bir video da 29 Nisan'da Dünya'ya yakın bir mesafeden geçecek olan bir asteroid hakkına bilgiler verdi.

Barış Özcan'dan 29 Nisan Kehaneti!

Bırakın 29 Nisan'ı bugün bile böyle bir ihtimal var. Dünya`mızın atmosferine her gün irili ufaklı cisimler giriyor, sürtünmeden dolayı alev alıyor ve gece gökyüzüne bakanlara, aaa yıldız kaydı hadi bir dilek tutalım dedirtiyor. Bazı günler bunların sayısı o kadar artıyor ki bir meteor yağmuruna dönüşüyor fakat fazla büyük olmadıkları için yerin yüzeyine ulaşamadan daha da küçük parçalara bölünüyorlar. Atmosferimiz bir çeşit uzay kalkanı gibi çalışıyor. Yine de o küçük parçalardan birinin üzerimize düşme ihtimali hiç yok mu? Var. Sizi Dünya`nın en şanslı şanssız şanslı şanssız kişisi ile tanıştırayım şimdi. Bayan Elizabeth. Şanslı çünkü 1954`un soğuk 1 Kasım gecesinde eski ahşap radyosundan müzik dinleyip uyuklarken çatısına bir tas düşüyor. Öyle böyle değil uzaydan gelen bir taş ki bunlardan yeryüzüne ulaşabilenlerine meteorit diyoruz. Portakal büyüklüğünde ki bu taş dünyadaki bütün evleri bırakıp bu kadıncağızın çatısına ulaşmakla kalmıyor onu delip geçiyor ve doğruca az önce müzik dinlediği ahşap radyosunun üstüne düşüyor. Şanssız çünkü düşmekle kalmıyor oradan sıçrayıp kadının vücudunun yan tarafına çarpıyor. Kendisi Dünya`da Dünya dışı bir cisim tarafından yaralandığı belgelenen ilk kişi oluyor. Hikaye burada bitmiyor devamında onun başına şanslı ve şanssız iki durum daha meydana geliyor ama konuyu çok fazla dağıtmamak adına bunları videonun en sonunda bırakacağım. Bu hikayeden çıkartacağımız ders Dünya’ya Dünya dışı bir cismin çarpma olasılığı olduğu gibi bunlardan bir tanesinin başınıza düşme ihtimali de her zaman olduğu. Neyse ki Dünya’mızın bir atmosferi var. Ve yine neyse ki dünyanın üçte ikisi sularla kaplı. Yine de siz siz olun gördüğünüz bazı taşları taş diyerek geçmeyin tanıyın.

Burada önümüzdeki 60 gün içerisinde Dünya`ya yaklaşacak gök cisimlerinin bir listesini ve hangi tarihte bize en yakın konumda olacaklarını görüyorsunuz. Listenin sağ sütununda da cisimlerin büyüklükleri var gördüğünüz gibi çapları 4 metreden büyük cisimler Bunlar ve sadece bu videonun yayına girdiği 5 Nisan 2020 tarihinde biri 18 ila 40 metre çapında diğeri de 150 ila 340 metre çapında 2 cisim dünyamızın yakınından geçecek peki bu büyüklükteki bir cisim Dünya'ya çarparsa ne olur. Bu sorunun yanıtını bundan 7 yıl önce 15 Şubat sabahı Rusya'da işine giden insanlar ve okuldaki öğrenciler bizzat yaşayarak öğrendiler. Saatte 60000 kilometre hızla atmosfere giren bir cisim arkasında sıcak bir toz bulutu bırakarak yanmaya başladı ve Güneş’ten daha parlak bir hale geldikten sonra siddetli bir patlamayla parçalara ayrıldi. Oluşturduğu şok dalgası yüzünden çevredeki 6 şehirde 7200 binanın camları kırıldı ve 1500 kişi yaralandı. Yeryüzüne ulaşamadan parçalara ayrılan bu Chelyabinsk meteorunun 20 metre çapında olduğu tahmin edildi. Yani bugün dünyanın yakınından geçmekte olan asteroitler den küçük olan kadar. O gün yani 15 Şubat 2013'te bu olay olduktan tam 16 saat sonra 30 metrelik Duende adında bir başka astroid dünyanın sadece 27000 kilometre yakınından geçti. Yani o gün de bugün olduğu gibi iki astroid yakınlaşması gerçekleşti.

Bu bilgileri şu yüzden veriyorum videonun başında gösterdiğim ve yeryüzüne ulaşabilen o meteoritler en küçük taşların yanı sıra bir de hemen her gün dünyanın yakınında geçmekte olan bunlardan çok daha büyük gök cisimlerinin olduğunu 1980 yılında o yıldan beri biliyoruz. O yıldan beri bu gök cisimleri gözlemleniyor, bir veri tabanı oluşturuluyor ve cisimlerin yörüngesi takip ediliyor. Başta gösterdiğim listeye dönecek olursak nisan ve mayıs aylarında toplam 28 tane astroid dünyanın yakınından geçecek fakat bu listede öyle bir cisim var ki büyüklüğü diğerlerinden biraz daha farklı. Çapının 1.8 ile 4.1 kilometre arasında olduğu tahmin ediliyor. Orta ölçekli bir şehir büyüklüğündeki bu taşın adı 527681998or2. 1998 asteroidin keşfedildiği yıl. Yörüngesi de Güneş'in etrafında Marsınkinden bile daha uzun bir yol katettikten sonra hızla dünyaya yaklaşıyor. Bugün saat 14 itibarıyla konumu bu birkaç hafta içerisinde dünyaya daha da yaklaşacak ve Nihayet 29 Nisan tarihinde 0.042 Au yakınımızdan geçecek. O yüzden bazıları tarafından hemen felaket senaryoları yazılmaya başlandı bile.

Öyle komplo teorileri duyuyorum ki filmde görseniz, kitapta okusanız inanmazsınız. Efendim NASA ve Vatikan böylesine bir astroidin Dünya’ya yaklaşmakta olduğunu fark edince insanların gündemini değiştirip dikkatini dağıtabilmek için Covid-19 virüsünü geliştirip bir salgına dönüştürmüştür. Tabi ki hiçbir dayanağı olmadan insanların uydurduğu bir iddia. Yaklaşan astroidin adından bile bu iddianın ne kadar saçma olduğunu anlayabilirsiniz. Çünkü bu astroid yeni fark edilmedi. 24 Temmuz 1998'de ilk keşfedildiği günden bu yana varlığını biliyoruz ve 2197 yılına kadar nasıl bir yörüngede ne gibi hareketler yapacağı saat saat hesaplanmış durumda. 29 Nisan'da 0.042 Au yakınımızdan geçeceğini söyledik değil mi? Her ne kadar bu sayı çok küçük gibi gözükse ve içinde 42 geçtiği için bunu söylemekten ayrı bir keyif alsam da sonundaki Au yani Astronomical Unit astronomik birimi çevirirsek 6.289 milyon kilometre yakınımızdan geçecek demektir. Bu da Ay'ın bize uzaklığının 16 katı bir mesafe ediyor. 29 Nisan tarihinde dünyaya irili ufaklı pek çok taşın çarpma olasılığı %100 olmakla birlikte çapı 4 kilometreye varacak böylesine bir gök cisminin çarpma ihtimali neredeyse hiç yok. Şimdi hiç yok şimdi çok uzun bir amaya geliyoruz hazır mısınız? Sizlere bu gök cisimlerinin Dünya'ya yakın cisimleri 1980 yılından beri yakından takip edildiğini söylemiştim. Grafikteki artışın sebebi keşiflerin sayısının artması. Yani hala keşfedemediğimiz başka cisimlerde var. 7 yıl önce 15 Şubat 2013'te dünyanın 27000 kilometre yakınından geçen 30 metrelik Duende asteroidi bu grafiğin içindeydi. Yani onun farkındaydık. Şimdi olduğu gibi 29 Nisan’da bize yaklaşan diğer asteroidin farkında olduğumuz gibi onun da farkındaydık ve dünyanın yakınından geçeceğini biliyorduk. Ama, aynı gün o olaydan 16 saat önce Rusya semalarında parçalara ayrılan 20 metrelik Chelyabinsk Meteor’unu kimse bilmiyordu. Dolayısıyla sizlere gösterdiğim o liste tam liste değil. 20 yıl önce bildiğiniz astroid sayısı ile bugün bildiklerimiz arasında dağlar kadar fark var. 20 yıl sonra daha ne kadar yeni gök cismi keşfederiz, varın siz düşünün. Güneş sistemi sadece Gezegenlerden ibaret değil. Şimdiye kadar yörüngesi dünyanın yakınlarından geçen çapı 100 metreden küçük 10000 tane astroid keşfettik. Bu iyi haber. Kötü haber ise bu büyüklükte daha 5000000 tane asteroidin olduğu tahmin ediliyor. Bunlar bizim tarafımızdan keşfedilmeyi beklerken her an belli bir olasılık dahilinde tıpkı Rusya'da olduğu gibi dünya atmosferine giriş yapabilir.

Olasılıklar şöyle, her gün toplamda 100 tonluk uzay materyali dünyaya çarpıyor ve yağmur gibi üzerimize yağıyor. Bunlar neredeyse bir toz kadar küçük zerreler ama bazen aralarından ceviz ya da portakal büyüklüğünde birkaç kilo ağırlığında başka nesnelere de cisimlere de rastlanabiliyor. Her yıl en az 1 tane 1 metre çapında asteroid dünyaya çarpıyor ve Hiroşima'ya atılan atom bombasına yakın büyüklükte bir enerji salınıyor. Fakat bu radyoaktif Enerji değil her 10 yılda bir 10 metre çapında ve her 10000 yılda bir 100 metre çapında bir asteroid dünyaya çarpıyor. 29 Nisan'da dünyanın yakınından geçecek olan 4.2 kilometre çapındaki asteroidin dünyaya her 300000000 yılda bir çarptığı tahmin ediliyor. En son 65000000 yıl önce bir tanesi çarpıştı ve fiziksel olarak bizden çok daha büyük ve güçlü olan dinozorları yeryüzünden silmişti. Peki biz ne yapıyoruz Chayabinsk olayından sonra Dünya'ya yakın gök cisimlerinin araştırmasına hız veren ve hatta bunlara karşı bir gezegen savunma sistemi üzerinde çalışan bilim insanlarını değil, bizi soruyorum sıradan insanları. Bu tür potansiyel felaketler hakkındaki uyarılara kulak tıkamayı alışkanlık haline getiren bizleri ve o günler geçtikten hemen sonra da bütün bu olup bitenleri unutanları. Koyun can derdinde kasap et derdinde. Elizabeth`e döneceğim şimdi. Dünya`da Dünya dışı bir cisim tarafından yaralandığı belgelenen ilk kişiye böyle bir ihtimalle karşılaşıp da ölümden dönen bu kişiye isabet eden o taş tabii doğal olarak meşhur oluyor. Abartmak da üstümüze yok her zaman olduğu gibi. O zamanın parasıyla 5000 dolar para verip de o taşı satın almak isteyenler Elizabeth`in kapısında kuyruk oluyorlar. Bu gerçekten büyük para. Aynı gece bahçesine düşen bir başka meteoriti satan yan komşusu kazandığı o parayla kendine yeni bir ev ve araba alıyor. Oradan hesaplayın işte. Böylesi bir rant oluşunca bir parça taşın etrafında insanlar da bunu nakde dönüştürmek istiyorlar. Elizabeth de bir insan ama çok varlıklı değil fakir oturduğu evin kiracısı tam üzerine düşen taşı satacakken evin sahibi taş benim evimin üzerine düştü deyip de ona dava açmaz mı? O da insan. Yıllar süren hukuk mücadelesi ve davaların ardından Elizabeth nihayet 500 doları ev sahibine verip üzerine düşen taşın haklarını satın alıyor fakat aradan geçen bunca zaman içerisinde insanlar bu olayı unutuyor ve artık taşı satın almaya pek yanaşmıyor. Sonuçta Elizabeth uzaydan gelip kendisini yaralayan taşın üstüne bir de para verip onu satın aldığı ile kalıyor. Tarihe geçen 70 yıl önce yaşanan bu olay da, o taşta, Elizabeth de, çoktan unutuldu gitti. Bırakın böyle mikro felaketleri her 10 yılda bir yaşanan makro depremleri, her 100 yılda bir dünyayı kasıp kavuran salgınları da hep böyle unutmuyor muyuz? Bugünler de geçecek ve biz yine unutacağız. Ne diyelim en az dinozorlar kadar ilginç canlılarız.

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2020, 16:03

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER