sanalbasin.com üyesidir

Avrasya Üniversitesi’nin Uzaktan Eğitim Sistemindeki Rezaleti!

Avrasya Üniversitesi’nin  Uzaktan Eğitim Sistemindeki Rezaleti!

Doğu Karadeniz bölgesinin ilk özel üniversitesi olma unvanını elinde bulunduran Avrasya Üniversitesi öğrencileri, internet üzerinden yapılacak olan final sınavlarına tepki gösterdi. Pandemi sürecindeki uzaktan eğitim çalışmalarının yeterli olmadığını söyleyen öğrenciler, yıl sonu notlarının proje veya ödev değerlendirmeleriyle yapılmasını istiyor. Öğrencilerin bir kısmı ise evlerinde online yapılacak sınav gereksinimlerini karşılayacak ekipmanlar bulunmadığından dert yanıyor.

Bilindiği üzere koronavirüs salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her sektörde sıkıntı ve aksaklıklar yaşanmasına sebep oldu. Eğitim de bu listede en büyük yara alan sektörlerin başında geliyor. Her ne kadar İnternet üzerinden dersler yapılmaya çalışılsa da bu yarı yıl öğrenciler açısından oldukça verimsiz geçti.

Çoğu üniversitenin aksine online eğitime bir türlü başlanılamayan Avrasya Üniversitesi’nde de dönem sonuna kadar ne bir düzenli ders programı ne de çalışma sistemi oturtuldu. Kimi öğretim görevlileri inisiyatif alarak kısa kısa dersler yapmaya çalışırken, bir kısmı ise yalnızca öğrencilere yazılı içerik göndermekle yetindi. Kimi derslerde ise ne yazılı ne de görsel hiçbir içerik öğrencilerin kullanımına sunulmadı.

Öğrencilerin yüz yüze eğitim görmeleri, teorik olarak gelişimleri açısından büyük bir öneme sahip olduğundan, pandemi süreci yapılamayan uzaktan eğitimden dolayı öğrenciler için verimsiz bir dönem oldu. Bu sebepten dolayı öğrenciler kısa süreli sınavlar yerine ödev veya proje ile final notu değerlendirilmelerinin yapılmasını istiyor.

Bu konuda Avrasya Üniversitesi rektörlüğünden herhangi bir açıklama yapılmazken, özel bir üniversitesin uzaktan eğitim konusunda bu derece yetersiz ve başarısız olması, öğrencilerini veremedikleri dersler üzerinden yazılı sınava tabi tutarak başarı beklemesi, aslında eğitim konusunda diğer özel üniversitelerden ne kadar geride olduklarını kanıtlar nitelikte.

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yaşanan bu durum için Avrasya Üniversitesi’nin yetkililerine, eğitim ver(eme)dikleri öğrencileri mağdur etmemesi, bu konuda  kolaylık sağlaması ve bu eğitim açığının en kısa sürede kapatılması konusunda gereğinin yapılması için uyarıda bulunması gerekiyor.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER