sanalbasin.com üyesidir

'Atina, Türkiye'nin Tansiyonu Yükseltmesinden Endişe Ediyor'

Atina Merkezli Ekathimerini.com'da, Yunanistan'ın Fransa ile imzaladığı Savunma ve Güvenlik Alanlarında İş Birliğine Yönelik Stratejik Ortaklık Anlaşması sonrasında Türkiye'nin Ege'de tansiyonu yükseltmesinden endişe ettiği yazıldı.

'Atina, Türkiye'nin Tansiyonu Yükseltmesinden Endişe Ediyor'

Söz konusu yazıda yetkililerin, "Fransa ile yapılan anlaşma ardından canı sıkıldığı belirtilen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçen yılki taktiklere geri döneceğini" düşündüğü ifade ediliyor.

'Anlaşmayı test edecek'

Erdoğan'ın, Yunanistan-Fransa arasında imzalanan anlaşmayı Ege'de veya Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandırarak “test etme” olasılığının Atina'yı endişelendirdiği vurgulanıyor.

'Oruç Reis bunun göstergesi'

Yazıda, Oruç Reis gemisinin 8 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında Kıbrıs'ın kuzeyinde “keşif çalışması” yürütmesi de söz konusu haberde "Türkiye'nin niyetinin göstergesi" olarak yorumlandı.

Son teknoloji 'gerilimi'

Yunan basını, Fransa ile Yunanistan arasında gerçekleştirilen savunma paktı ardından Erdoğan'ın kendisini zor bir durumda bulduğunu yazarak, "Atina ile Fransa'nın en son teknoloji üç fırkateyn alma konusunda anlaşması ve daha evvel aldığı altı avcı uçağı ile askeri olarak güçlenmesi bölgedeki güç dengesini değiştirdi" ifadeleri yer alıyor.

Tüm bu anlatılanlar bağlamında, Atina'da Erdoğan'ın tansiyonu yükseltmesine yönelik bir endişe var. Haberde bu tansiyon yükseltme eğiliminin "Yunanistan egemenliğine dair bir tehdit oluşturmak için değil daha çok Fransa - Yunanistan anlaşmasının işlemediğini göstermek amacıyla" olduğu belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 00:58

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER