sanalbasin.com üyesidir

ABD Genelkurmay Başkanı'ndan Taliban'la İlgili Tarihi İtiraf: Öngöremedik

Amerika'nın çekilmesinin ardından Taliban, Afganistan'da hızla kontrolü ele aldı. Kısa sürede 31 kent merkezini ele geçiren örgütle ilgili Amerika cephesinden tarihi bir itiraf geldi. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Afgan ordusunun ve hükümetin Taliban karşısında 11 gün içinde çökeceğine dair hiçbir ibare görmediklerini dile getirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı'ndan Taliban'la İlgili Tarihi İtiraf: Öngöremedik

Taliban'ın Afgan ordusuna karşı kısa sürede zafer kazanarak ülkede yönetimi ele geçirmesi, tüm dünya tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Taliban'ın kontrolü sağlamasının ardından nasıl bir tutum takınacağı merak edilen Amerika'dan ise peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley da Taliban'la ilgili tarihi bir itirafta bulundu. Milley, Afgan ordusunun ve hükümetin Taliban karşısında 11 gün içinde çökeceğine dair hiçbir ibare görmediklerini söyledi.

"ÖNCELİĞİMİZ AMERİKALILARI TAHLİYE ETMEK" 

Milley, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, " Afganistan'dan şimdiye kadar yaklaşık 5 bin kişi tahliye edildi." dedi. Afganistan'da durumun son derece tehlikeli, dinamik ve değişken olduğuna dikkati çeken Milley, önceliklerinin ise ülkedeki Amerikan vatandaşları ve ABD'ye yardım eden Afganları tahliye etmek olduğunu belirtti.

"HÜKÜMETİN 11 GÜNDE ÇÖKECEĞİNİ GÖREMEDİK" 

Milley, havalimanında ise şu an istikrar sağlandığını ancak herhangi bir tehdit karşısında ise tereddütsüz askeri operasyonla karşılık vereceklerini söyledi. Afgan ordusunun kısa sürede dağılmasına ilişkin ise Milley, "Ne ben ne de başkaları (Afgan) ordunun ve bu hükümetin 11 gün içinde çökeceğine dair bir ibare gördü." ifadesine yer verdi.

AUSTİN: TALİBAN'LA İLETİŞİME AÇIĞIZ

ABD Savunma Bakanı Austin de "Taliban ile hasmane bir etkileşim yaşanmadı ve Taliban komutanlarıyla iletişim kanallarımız açık." ifadesini kullandı. Austin, tahliye işlemleri için şu an Kabil'de yaklaşık 4 bin 500 ABD askeri olduğunu söyledi. Mümkün olduğunca çok sayıda kişiyi tahliye etmek istediklerini ancak şu an istedikleri rakamlara ulaşamadıklarını belirten Austin, Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'na ulaşamayanların durumuna ilişkin ise havalimanı dışına çıkıp çok sayıda kişiyi alma kabiliyetlerinin olmadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2021, 23:21

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER