sanalbasin.com üyesidir

AA: Türkiye ile Katar, Kabil Havaalanı İçin Anlaştı

Türkiye ile Katar'ın, Kabil Uluslararası Havaalanı’nın iki ülke ortaklığıyla işletilmesi konusunda anlaştığı bildirildi.

AA: Türkiye ile Katar, Kabil Havaalanı İçin Anlaştı

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, diplomatik kaynaklar, son zamanlarda, Katar ve Türk heyetleri arasında havaalanının iki ülke ortaklığıyla işletilmesine ilişkin çeşitli görüşmelerin yürütüldüğünü belirtti.

Türk ve Katarlı şirketler arasında bu amaç doğrultusunda ve eşit ortaklık temelinde bir mutabakat zaptı imzalandığına işaret eden kaynaklar, söz konusu ortaklık anlaşmasının ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 7 Aralık'taki Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı için Doha'da bulunduğu sırada yapıldığını aktardı.

Son olarak 7 Aralık'ta varılan anlaşma neticesinde, Türkiye'den teknik bir heyetin, Katar tarafıyla koordinasyon kurmak üzere Doha'ya geldiği ifade edildi.

Ortak heyet Kabil'e gidiyor

Doha'daki görüşmelerin ardından, Türk ve Katarlı yetkililerden oluşan ortak heyetin, bugün Afganistan'ın başkenti Kabil’de olacağı ve havaalanının işletilmesine ilişkin anlaşmayı Taliban yönetimiyle görüşeceği; Afganistan tarafının talep ve beklentileri hakkında bilgi alacağı kaydedildi.

Türk-Katar heyetinin, Afganistan tarafıyla yapılacak görüşmenin akabinde durum değerlendirmesi yapması bekleniyor.

Resmi açıklama henüz yok

Türkiye ve Katar tarafından konuya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı, denize kıyısı olmayan ülkelerden Afganistan için ana hava bağlantısı olması açısından önemli bir yere sahip.

BAE de havalimanına talipti

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan kaynaklar, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Afganistan'ın başkenti Kabil'deki havalimanının yönetimini ele geçirmek için görüşmeler sürdürdüğünü iddia etmişti.

Katar, Pakistan ve Türkiye’nin de Kabil'deki havalimanının güvenliği ve yönetimi ile ilgili temaslarda bulunulduğunun hatırlatıldığı haberde, BAE yetkililerinin son haftalarda Taliban ile görüştüğünü aktarmıştı.

Taliban’ın Katar’la görüşmelerde henüz resmi anlaşma sağlamadığına dikkat çekerken üst düzey bir BAE Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ABD’nin Afganistan’daki varlığı sırasında ülkesinin havalimanının yönetimini üstlendiğini söyleyerek çalışmalara devam edileceğinin sinyalini vermişti.

Ne olmuştu?

Taliban, eş zamanlı şekilde haziran ayından itibaren şiddetli saldırılarla Afganistan'da birçok ilçeyi, ağustos ayında da vilayet merkezlerini hızla ele geçirmişti.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesi ve hükümet güçlerinin başkentten ayrılmasıyla Taliban, 15 Ağustos'ta başkanlık sarayı ve kamu binalarını ele geçirerek ülkede kontrolü sağlamıştı.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER