sanalbasin.com üyesidir

Eze Eze, Kupa Karadenize!

Soğuk ve karlı bir İstanbul akşamında Olimpiyat Stadı’nda, Süper Kupa Finali’nde Başakşehir ile karşı karşıya geldi Trabzonspor. Rüzgârı ile meşhur Olimpiyat Stadı’nda bir de kar sınavı vardı. Bu ortamda futbolcuların bu duruma verecekleri reaksiyon merak konusuydu.

Abdullah Avcı, Gençlerbirliği maçında kazanan 11’i bozmamıştı. Fakat maçın ilk 10 dakikası gösterdi ki tıpkı Gençlerbirliği maçında olduğu gibi inisiyatif Trabzonspor’daydı. Buna karşın gerek hava şartlarının zeminde oluşturduğu ağırlık, gerek futbolcuların olası sakatlık tehlikesine karşı kendilerini koruma içgüdüsü maçı düşük tempoda sürdürdü ilk yarı. Fakat 30-40 dakikaları arası bir bölüm vardı ki başta Berat olmak üzere Trabzonspor’un orta sahası oyunun Başakşehir yarı sahasında oynanmasında etkin rol oynadı fakat net fırsatlar yakalanamadı.

İkinci yarıya geçildiğinde oyundaki üstünlüğünü sürdüren taraf Trabzonspor’du. Baker’ın, sağ koridoru kullanan Serkan’ı görmesi, Serkan’ın içeriye gönderdiği ortada Ponck’un bireysel hatasını iyi değerlendiren Djaniny’nin golüyle oyundaki üstünlük skora da yansıtılmış oldu. Bu gole Okan Buruk, Crivelli hamlesi ile karşılık verdi. Oyun biraz dengeye geldiyse de Başakşehir, Trabzonspor savunmasının pozisyon vermemesiyle net fırsat yakalayamadı.

Genellikle ceza sahası dışından şutlarla denenen aksiyonlardan birinde Edgar’ın eline temas eden topta VAR, hakemi izlemeye davet etti ve penaltı golüyle Başakşehir skoru 1-1’e getirdi. Buradaki kritik soru; VAR, Edgar’ın pozisyonunda hakemi izlemeye davet ederken, dakika 6’da Ponck’un eline temas eden topta, hakemi izlemeye davet etmedi. Burada bir çifte standart mı, yoksa art niyet mi VAR?

Penaltıyla skora gelen eşitliğin üzerinden çok geçmeden Trabzonspor oyundaki üstünlüğü tekrar ele aldı. Maçın kırılma anı ise Başakşehir’de Epureanu’nun kırmızı kart görmesiydi. Bu kart, üstün olan Trabzonspor’u maçın tek hâkimi yaptı ve bir geçiş oyununda da son iki maçtır gerçekleşen Djaniny - Ekuban iş birliği devam etti ve gelen golle kupanın bir ucundan tuttu Trabzonspor. Çıkan bir takım olaylarla maç uzasa da Trabzonspor Süper Kupa Şampiyonluğu’na ulaştı. Kupayı Abdullah Hoca’nın, Ahmet Suat Özyazıcı hocaya, Safa Kınalı’nın rahmetli Özkan Sümer hocaya ithaf etmesi son derece kıymetliydi.

Ben de bu yazımı, “Eze Eze, Kupa Karadenize” dizelerini kaleme alan rahmetli Kazım Koyuncu’ya ithaf ediyorum. Trabzonspor’una veda ettiğin Olimpiyat Stadı’nda, Trabzonspor’un bir kupa daha kaldırdı Şair Ceketli Çocuk, kutlu olsun. Mekânın cennet olsun...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.