sanalbasin.com üyesidir

Ekonomiye İlk Adım

Ekonomi ile yakından ilgili olan kişilere Şubat 2017 dediğimde herhalde birçoğumuz ‘’Foreks’in’’ başına gelenleri hatırlayacaktır. O dönemde akşamdan sabaha hangi şirketlerin kapandığını, yatırımcısıyla, işvereniyle, çalışanıyla devam edelim bakalım ne olacak diyenlerin de nasıl sancılı bir sürece girdiklerini hatırlıyorsunuzdur veya duymuşsunuzdur.

Hafızamızı tazelememiz gerekirse Sermaye Piyasası Kurulu kaldıraçlı işlemlerde 1’e 100 olarak uygulanan kaldıraç oranını 1’e 10 olarak değiştirirken, 50 bin TL alt limit getirmişti. Karar, o dönemde sektörde ‘şok’ etkisi yaratmıştı.

Böyle bir süreçte de şirketler ve yatırımcılar farklı arayışlar içerisine girdi. Foreks’in yerini alabilecek ürünü portföylerinde detaylandırmaya başladılar. İşte tam da bu noktada karşımıza çıktı VİOP, en açık anlamıyla Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası.

Peki, neydi bu Viop ve yeni miydi, eski miydi?

Aslında eski adıyla Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) olarak da duymuş olabilirsiniz, tarihe bir göz atmak istersek de VOB 2005 yılında İzmir Merkezli olarak piyasalardaki yerini almıştı. Benim gibi İzmir de okuyanlarınız varsa VOB ofisinde çalışmak, Çankaya sınırlarına her girişinizde, hayalinizi de süslemiş olabilir.  2013 yılına kadar da burada faaliyetlerini sürdürmüştür. VOB işlemleri 5 Ağustos 2013 Pazartesi’den itibaren Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) çatısı altında gerçekleşmeye başlamıştır.

Vadeli işlem ve Spot işlem arasındaki farkı ise;

Spot işlem  (nakit işlem)  ödeme ve teslimatın işlem yapılan günde veya çok kısa süre içerisinde yapıldığı işlemlerken örneğin borsadaki hisse senedi kâğıtlarımız; vadeli işlemler ise anlaşmanın bugün yapılması, anlaşma yükümlülüklerinin ise gelecekte yerine getirilmesi yönünde yapılan işlemler olarak belirtebiliriz.

Foreks’in yerini günümüzde Viop işlemleri aldı diye söyleyemesek de, birçok yatırımcı Viop işlemlerine geçiş yapmıştır. Peki bu iki piyasa  arasındaki farklar nelerdir, hangi ürün bize ne zaman fayda sağlar, bu 2 piyasayı hedge amaçlı olarak kullanabilir miyiz, hesaplamalarda farklar var mıdır, foreks mantığına sahip olan yatırımcılarımız için viop işlemleri nasıl kolaylaşır.. Peki hisse senedi işlemleri nasıldır, indikatörleri nasıl yorumlamalıyım, hangi ekonomi kitaplarını okumalıyım.. Tüm bu sorular sizlerinde aklınıza takılan sorular ise bu köşemizde elimden geldiğince detaylandırmaya açıklamaya çalışacağım.

Bu vesile ile Medya061 ailesine teşekkür eder, okuyucularımıza da hoş geldiniz diyorum.

Aklınıza takılan soruları da heyecanla bekliyorum.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.