sanalbasin.com üyesidir

Türkiye'ye Dev Yatırım Hazırlığı! Aramızı Düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden Milyar Dolarlarla Geliyorlar

Türkiye'ye Dev Yatırım Hazırlığı! Aramızı Düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden Milyar Dolarlarla Geliyorlar

Birleşik Arap Emirlikleri-Türkiye ilişkilerinde esen ılımlı rüzgârların etkisi ekonomiye hızlı yansıdı. Türkiye ile ilişkilerde düzelme yaşayan Birleşik Arap Emirlikli yatırımcılar, Türkiye'de yaptıkları inceleme sonucunda Türk Finans teknolojisi ve sağlık sektörü firmalarına 1 milyar dolara kadar yatırım yapma görüşüne vardı. Yatırım çalışmalarında sona gelindiği belirtiliyor.
Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ılımlı rüzgâr, ekonomiye de yansıyor. Sağlık sektörünün ciddi gelişme yaşadığı Türkiye'de bu alan yatırım yapmak isteyen Abu Dabili yatırımcılar Türkiye'de yaptıkları incelemelerin ardından 1 milyar dolara kadar yatırım yapılabileceğini değerlendirmeye aldı.
LİDERLERİN GÖRÜŞMESİNDEN ÖNCE BAŞLADI
Bloomberg HT'de yer alan habere göre aylardır süren görüşmeler, Abu Dabi Velihat Prensi Muhammed Bin Zayed El Nahyan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen ay gerçekleşen telefon görüşmesinden önce başladı.
İKİ FON ÖNE ÇIKIYOR
Konuya yakın üç kaynağa göre Emirlik'in en büyük fonu Abu Dhabi Investment Authority (ADIA) ve en yeni kurulan fonu ADQ, Türk şirketleriyle geçtiğimiz haftalarda görüşmeler yaptı. Bir kaynağa göre sadece ADQ, Türk finans sektörü ve sağlık sektörü firmalarına 1 milyar dolara kadar yatırım yapmayı değerlendiriyor.
SAĞLIK VE SANAYİ SEKTÖRLERİ BAŞTA
Birleşik Arap Emirlikleri'nin ikinci en değerli halka açık şirketi olan International Holding'in (IHC) sözcüsü sağlık ve sanayi sektörlerindeki yatırım fırsatlarını değerlendirdiklerini söyledi. Sözcü "Türkiye bizim için büyük bir yatırım fırsatı olabilecek en önemli gıda işleme tesislerinden birine sahip" diye konuştu.
YUMUŞAMA ETKİSİNİ GÖSTERDİ
Bir kaynağa göre aralarında Abu Dhabi merkezli Royal Group'a ait özel yatırım şirketi Chimera Investments ve Nerve Holding'in de olduğu diğer fonlar Türkiye'yi incelerken bu fonların her biri 1 milyar dolara kadar yatırım yapabilir. Görüşmeler erken aşamada olsa da Suriye ve Libya'da karşı karşıya gelen iki ülke arasındaki ilişkilerdeki yumuşamaya işaret ediyor.

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER