sanalbasin.com üyesidir

Financial Times Yorumladı: Erdoğan TL Üzerindeki Baskıyı Artırıyor

Önde gelen İngiliz gazetelerinden Financial Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "istenmeyen kişi" çıkışının ekonomik boyutunu ele aldı. Financial Times haberinde "Türk Lirası'na daha fazla zarar verme riski taşıyor" ifadelerine yer verdi.

Financial Times Yorumladı: Erdoğan TL Üzerindeki Baskıyı Artırıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iş insanı Osman Kavala için "serbest kalsın"çağrısı yapan 10 büyükelçi için istenmeyen kişi ilan edilme talimatı verdim açıklamaları dünya basınında yankı bulmaya devam ediyor.

Financial Times gazetesi, Erdoğan’ın söz konusu talimatına yönelik, "Türkiye'nin Avrupa ve ABD ile gerilmiş olan ilişkilerinde yeni bir düşüş riskini göze aldı"şeklinde yorumladı.

'Tarihi hezimet'

Analizde, "Türk lider, ABD ve Alman büyükelçileri de dahil olmak üzere elçileri sınır dışı etme tehdidini ikiye katlamış görünüyor. Bu durum, Ankara'nın Washington ve AB ile bağları onarmaya yönelik son çabalarını baltalama ve son haftalarda dolar karşısında tarihi hezimete uğrayan Türk Lirası'na daha fazla zarar verme riski taşıyor" yorumlarına yer verildi.

'TL dip seviyede'

FT analizinde, "Merkez Bankası’nın yükselen enflasyon ve artan finansal istikrarsızlık döneminde ana faiz oranını düşürerek piyasaları sersemletmesinin ardından lira, dolar karşısında 9,66’lık yeni bir dip seviyesine ulaştı" hatırlatmasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021, 22:25

Alaattin Arda Gündoğdu


İletişim Hesapları

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER