sanalbasin.com üyesidir

Çifte Bayram Olsun

“Zor kuraların takımı” Trabzonspor, gruplara kalmadan önceki son eleme turunda muhtemel rakiplerinin arasında UEFA puanı en yüksek takım olan AEK’yı çekerek sevenlerini yine yanıltmamıştı. Ancak deplasmana giderken akıllara gelen yine mi soruları Atina dönüşünde yerini gülen yüzlere ve rövanş adına umutlu bir bekleyişe bıraktı. Yarın bu bekleyişi kazaya mahal vermeden sonlandırarak dört senedir uzak kaldığımız UEFA Avrupa Ligi gruplarına katılma hedefinde olacağız. Hem de her zamankinden daha aç, daha hırslı ve daha kararlı bir şekilde…

Yarınki maçta saha ve skor avantajımız ile tur için tartışmasız favori konumdayız. Tabii ki rehavete kapılmamalı, geçmişteki acı tecrübelerimizi hatırlayarak savaşıp bileti kapmalıyız. Bileti kaptığımız takdirde kuraya yüksek ihtimalle dördüncü torbadan katılacağız. Diğer takımların alacağı sonuçlara bağlı olarak az da olsa 3. torbaya kalma ihtimalimiz mevcut ancak son torbaya kalsak dahi gruptan çıkma konusunda iddialı olacağımıza şüphe yok. Bu yüzden Fırtına’ya kapılma endişesi taşıyan ve kurada bizi istemeyecek olan takımların sayısı eminim ki hiç az değildir. Diğer yandan zor kuralardaki uzmanlığımızı düşününce Manchester United’i veya Arsenal’i Akyazı’da izlemek çok da uzak olmasa gerek…

AEK maçı öncesi takımımız hakkında geçmiş maçlarda edindiğim izlenimlerimi de paylaşmak istiyorum. Pozitif noktalara bakarsak; gözüme çarpan ilk nokta tüm camianın şampiyonluk hedefine inancı oldu. Hem sahadaki oyunda hem de saha dışında bu havayı hissetmek hepimizi heyecanlandırıyor. Teknik yönden en büyük artımız ise geçen sezon kazanılan pas oyunu alışkanlığının büyük oranda korunuyor olması. Ayrıca pozisyon bulmakta zorlanmamamız ve tüm resmi maçlarda gol bulmuş olmamız da dikkat çekici.

Pozitif noktaların fazlalığının yanında takımda giderilmesi gereken eksiklerin olduğu da herkesin malumu. Mevcut kadroda en önemli eksiğimiz Sosa, Novak Pereira üçlüsüne alternatif olabilecek kalitede oyuncumuzun olmaması. Sezonluk maç sayımız düşünüldüğünde bu üç oyuncunun süre dengesinin doğru kurulması başarının en kilit noktası olacaktır. Ayrıca 10 numara pozisyonundaki belirsizliğin de şu an pek göze batmasa bile ileride başımızı ağrıtabileceği düşüncesindeyim. O bölgede görev alan Ekuban’ın ekstra performansı hepimizi sevindirdi tabii ki. Ancak bir orta sahadan ziyade ikinci bir forvet gibi oynaması orta sahamızda istenmeyen boşluklara sebep oluyor. Ayrıca geçen sezon Yusuf’un merkezden kanatlara kayarak pas oyununa sağladığı katkıdan da mahrum kalıyoruz. Sezona istediği gibi başlayamayan Nwakaeme’nin geçen sezonki formuna henüz ulaşamamış olmasının da bununla ilişkili olduğu düşüncesindeyim. Abdulkadir Ömür’ün 10 numara pozisyonuna çekilip sağ kanada farklı bir seçenek düşünülmesi bu soruna çözüm olabilir. Son olarak rotasyona katılacak isimlerin beraber oynama alışkanlığı kazanması da başarı için şart.

Yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi Trabzonspor’un yarın AEK karşısındaki galibiyeti ile çifte bayram yaşatması kuşkusuz hepimizin isteği.  Liverpool, Barcelona, Inter, Lyon zaferlerine yenilerinin eklenmesi dileklerime, Avrupa yolunda başarılar Fırtına!

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner162