sanalbasin.com üyesidir

Cendere

Geçen hafta kendi evinde şampiyonluk adaylarından Sivas’ı mağlup eden Trabzonspor, momentum yakalama arayışındaki Beşiktaş’a konuk oldu. Bu anlamda maça farklı taraflardan bakmak daha doğru olur. Nwakaeme’nin sakatlıktan dolayı risk edilmemesi, Mikel’in cezası Trabzonspor için çok büyük bir handikap haline geldi.

Hüseyin Hoca bu iki önemli eksiğin üzerine Sturridge ve Doğan ile maça başladı. Kâğıt üzerinde iyi görünen kadro maç içerisinde aslında yanlıştan ziyade teknik heyetin yanıldığını gösterdi. İngiltere’de forma giydiği sürede Premier Lig, FA Cup, Şampiyonlar Ligi olmak üzere çok önemli maçlarda görev alan, büyük maçların havasını iyi bilen Sturridge’e bu maçta güvenmek şaşırılacak durum değildi fakat aldığı sürede yaptıkları, düzeltiyorum yapmadıklarıyla maça damgasını vurdu. Sturridge üzerinden oyun kuramayınca, orta sahayı Elneny, Atiba, Boateng baskısından kurtaramayınca tek çare Sorloth’a uzun oynamak oldu.

Hal böyle olunca maç başı Sorloth’un golüyle öne de geçsen, hemen hemen 90 dakika boyunca baskı yiyorsun. İkinci yarı başı hamle beklesem de Hüseyin Hoca 10 dakika daha sabretti İngiliz futbolcuya. Sturridge – Ekuban değişikliği beklerken Kamil Ahmet’in oyuna girmesi de beklenmedik bir hamle oldu. Çünkü baskı yerken, top yapıp baskıyı kırmak gerekirken Ekuban değil de Kamil’i oyuna dâhil etmek baskıyı yemeye devam etmek anlamına geliyordu. Nitekim Beşiktaş baskısının sonucunu aldı ve skoru ardı ardına goller ile 2-1’e çevirdi.

Tam manasıyla girilen bu cendereden çıkmak için risk almaktan başka çaresi kalmadı hocanın. Doğan – Ekuban hamlesi ile biraz daha şans yaratmaya, topu ayağında tutmaya başladı Trabzonspor ama bir türlü oyunu rakip sahaya yıkamadı. Geçiş oyunlarından da umduğunu bulamayan Trabzonspor’a bir karambol şarttı. Son hamlesini de Guilherme – Bilal yaparak tüm riskleri aldı Hüseyin Çimşir. Çok geçmeden de Ekuban’ın yaratıcılığı, Sorloth’un golü koklarcasına pozisyon alması ve bitiriciliği Dolmabahçe’den 1 puanla dönülmesini sağladı.

Ne olursa olsun maçın üstünü Beşiktaş’tan 1 puan alarak şampiyonluk yarışında rakibine darbe vurmuş oldun, hatta belkide saf dışı bıraktın. Hala bir maç eksiğin var ve Mikel’in cezası bitti. Nwakaeme ve Ekuban tam iyileştiğinde, Abdülkadir Ömür döndüğünde halen şampiyonluğun net favorisisin. Girilen cendereden iyi oyun oynamadan çıkma şansın yok hocam.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.