sanalbasin.com üyesidir

Ceketini Attı Kazandı!

Newton Hoca savunma haricinde hemen hemen ideal bir kadro ile çıkarttı takımı sahaya. İlk 15 dakika top kullanmakta organizasyon yapmakta zorlanan bir Trabzonspor görünse de Malatya’nın erken gol bulma çabası adına nispeten yüksek tempo ile başlamasının da sonucuydu bu. Malatyaspor’un vites küçültmesi ile Trabzonspor topa daha çok sahip olmaya ve hücumda etkinliğini arttırmaya başladı. Çok geçmeden de arttırdığı baskının sonucunda kazandığı kornerden golü Afobe ile buldu. Golün de cesareti ile daha da arttırdı vitesi Trabzonspor ve Serkan Asan’ın sağdan güzel taşıdığı topu doğru noktaya ulaştırması ile ikinci golü de buldu. Devrenin ilk bölümü haricinde oyunun hâkimi olan Trabzonspor devreyi akıl dolu bir Nwakaeme golü ile tamamladı.

İkinci yarıda gol girişimi konusunda ilk yarıya göre daha mütevazı olan bir Trabzonspor vardı sahada fakat daha büyük bir sorun vardı. Ligin belki de en düzensiz ve yetersiz kadrosuna karşı pozisyonlar veriliyordu. Maç sonu rakamlara bakınca da 48’e 41 daha fazla tehlikeli atağı olan tarafın Malatyaspor olduğunu görüyoruz. Hücumda istediği zaman belli bir düzende üretim yapsa da takım savunması ve alanları doğru kapatma konusunda takım şuan için yeterli değil. Newton Hoca’nın bu konu üzerine eğilmesi elzemdir. Zira ortada bir transfer gecikmesi yaşansa da oyuncu nitelikleri kenara konduğunda takım 3.hafta oynanırken belli bir düzende savunma yapabilmeli.

Skor yanıltmasın, Trabzonspor bugün sahadaki etkili isimleri kullanarak illaki gol veya goller bulabilir fakat savunmada gösterdiği zafiyet ile Malatyaspor karşısında dahi belli sekanslarda zorlandı. Her şeyden önemlisi, 3-0 öne geçtikten sonra gol yiyince dahi takımda tedirginlik gözlemleniyorsa halen bir kırılganlık söz konusu demektir.

İfade etmekte fayda var, Trabzonspor sadece “ceketini atarak” kazandı. Malatyaspor’un durumu göz önüne alındığında galibiyeti olduğundan büyük göstermek hata olur. Henüz sahada yeterli olmasa da maç sonu ortalama pozisyonlardaki kısmi düzenden fark edileceği gibi fena bir yolda olmayan takım var, transferlerin tamamlanmasıyla daha da düzene kavuşulacağı aşikâr. Dileriz geciken hamleler daha çok hasar oluşturmadan tamamlanır ve sahada daha kısa zamanda oturaklı bir takım izleyebiliriz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.