sanalbasin.com üyesidir

“Bütün Yollar Roma’ya Çıkar!”

Trabzonspor, görkemli oyununa karşın 3-3’lük beraberlikle gitmişti Molde deplasmanına. Abdullah Hoca ilk maçtaki kadroyu bozmadı. Maça Molde istekli bir şekilde, Trabzonspor rakibini tartan kontrollü bir oyunla başladı. Topu kullanırken üçüncü bölgede, geçen maça nispeten doğru organize olamayıp, ceza sahası içinde kalabalıklaşamadı takım.

Sahada dersine doğru çalışmış bir Molde vardı. Sağ tarafta Serkan’a, önünde değişmeli oynayan Djaniny ve Gervinho’dan yeterli savunma desteği gelmemesini çok iyi kullanarak organizasyonlarını çoğunlukla oradan geliştirdiler ve birkaç ciddi fırsat elde ettiler. Genel anlamda da oyunu doğru biçimde genişleterek zaman zaman diğer kanattan da zorluk çıkarttılar. 
Trabzonspor’un ilk yarı yaptığı en doğru organizasyonlar duran toplardı. Bunun ne kadar önemli bir güç olduğuna iki maçtır şahit oluyoruz. Akan oyunda son paslardaki hatalara ve ileride yeteri kadar çoğalamayışa kurban giden yarım pozisyonlardan farklı olarak sadece kornerlerden üç ciddi fırsat yakaladı Trabzonspor.

İkinci yarıya tempoyu biraz daha arttırarak başladı takım. Özellikle Hamsik’in oyunda biraz daha yönlendirici unsur olarak rol almasıyla beraber topa daha uzun soluklu hâkim olan ve daha nitelikli hücum eden taraftı. Bu durumun oyuna tam olarak sirayet etmesini, bu akınlardan birinde kazanılan kornerden gelen, geçen maçtaki golün kopyası bir golle izledik. Bu aynı zamanda Trabzonspor’un ikinci resmi maçında duran toplardan bulunan üçüncü gol olarak notlara girdi.
Skordan sonra, risk almaya başlayan Molde karşısında son ana kadar farkı arttırıp fişi çekebilecek çokça fırsat yakalandı fakat değerlendirilemedi. Maçın uzatma dakikalarında herkesin tahmin edebildiği o meşhur Trabzonspor basiret bağlanmasının gerçekleşmesiyle maç uzatmaya gitti ve tur zora girdi. Uzatma dakikalarında tur her iki tarafa da gidip geldi fakat kimse o golü bulamadı. Penaltılarda yüzü gülen ve yolu Roma’ya çıkan taraf Trabzonspor oldu. 

Gerek Hamsik’in temposunun henüz oturmamış olması, gerek Berat’ın kendisini 6 olarak görmesine rağmen oradaki pozisyon bilgisinin yetersiz oluşu, Trabzonspor’a merkezde aynı zafiyetleri yaşatmaya devam ediyor. Bunun içeriden pozisyon/oyuncu değişimiyle veya orayı oynayabilecek ve yükü sırtlanabilecek bir defansif orta saha transferi ile çözülmesi gerekiyor.

Molde’den yaklaşık beş saatlik yolculuğun ardından ligin ilk haftasında deplasmanda oynanacak olan Malatyaspor maçı için tekrar hazırlanacak takım. Pazartesi oynanacak o maçtan sonra Perşembe günü Roma’yı konuk edecek. Oyunda bazı hatalar, noksanlıklar göze çarpıyor elbette fakat tamamlanmamış kadrosuna rağmen kaliteli bir oyuncu grubuna sahip Trabzonspor. Abdullah Avcı bu aksaklıkları da aşacaktır şüphesiz.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.