sanalbasin.com üyesidir

Bizi çağırmayın biz iş peşindeyiz

     Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail, Filistin, Ürdün, İtalya ve ABD , Mısır’ın ev sahipliğinde düzenlenen Doğu Akdeniz Enerji Forumu'na katıldı. Türkiye'yi istemeyen bu ülkeler, Mısır'ın başkenti Kahire'de bir araya geldi.

     Güney Kıbrıs Enerji Bakanı ise Rum gazının 2024-2025 yılları arasında Mısır’a ulaşacağını tahmin ettiklerini söyleyen Yorgos Lakkotripis hedeflerinin ilerleyen zamanlarda daha da büyük olacağını ve yakından takip eden Türkiye’nin de bu paydan bir şey alamayacaklarını duyurdu.

    Şimdi  Doğu Akdeniz'de enerji tiyatrosunda başta ABD'li ve Avrupalı enerji şirketleri ile beraber tam 14 ülke pay kapma yarışında olduğunu biliyoruz. Rum kesimi ise bölgeyi sözde 13 parsele bölerek uluslararası hukuka aykırı şekilde şirketlere ihale ettiğini de biliyoruz. Türkiye ise  Kıbrıs'ta, Türklerin Rumlarla eşit haklara sahip olduğunu ve adanın zenginliklerinden ortak faydalanılması gerektiğini savunuyor doğal olarak. Avrupanın geçen hafta ekonomi üzerinden bir yaptırım yapabileceğini yazmıştım.  Avrupalıların bankalarla olan, Türkiye'ye mali yaptırım uygulanacağını ifade etti ki bu hafta gördüğünüz üzere Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye’ye yeni kredi vermeyeceğini ve söz konusu toplantıda alınan kararların arasında olduğu belirtilirken, özellikle Yunan ve Rum basınında da benzer haberlerin çıkması, bilgilerin doğruluğuna işaret oldu. Bu durumda Türkiye geri adım atar mı? Cevap çok basit bizler ki o sondaj yapılması gerektiği biliyor isek , ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi de biliyor ,Libyalılar da biliyor ,Rumlar da biliyor kısacası bizi istemeyen bütün ülkeler cevabımızı biliyor. Çünkü Doğu Akdeniz’in Levant adı verilen ve Suriye kıyılarını da içinde barındıran bölgesinde yaklaşık 3,5 trilyon metreküp doğal gaz ve 1,7 milyar varil civarında petrol rezervi bulunuyor. Siz olsanız geri adım atar mısınız? Biz atmayız hatta ve hatta Selçuk Bayraktar’ın bizzat ilgilendiği İHA’ları göndererek Doğu Akdenizde bulunan sondaj gemilerimizi görmemizi sağladı.  Barbaros Hayrettin Paşa’mıza, Fatih’e, Yavuz’a ve Oruç Reis’e selam olsun.Bizler onları gördükten sonra  sizce biz geri adım atar mıyız?

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.