sanalbasin.com üyesidir

Bir Kilometre Taşı Daha!

3 gün öncesinde “Son Şampiyon” unvanıyla çıktığı kupa mücadelesinden elenmiş, baskının arttığı ortamda Rizespor’u ağırladı Trabzonspor.

Sezon başından bu yana orta sahada yaşanan eksiklik her maça sirayet etmiş olsa da bu maç bir değişim vardı. Sezon başı transferlerinden olan Flavio, Abdullah Avcı’nın 5.lig maçında ilk kez kendine 11’de yer buldu ve 90 dakika boyunca temposu ve dinamizmi ile takıma ciddi bir ivme kattı. Hiç de fena sayılmayan pozisyon bilgisi ile özellikle ilk yarıdaki bazı sekanslarda Rizespor’un çıkmak istediği geçişlerde topun geri kazanılmasında ve tekrar hücum edilmesinde önemli rol oynadı. Önceki 4 maça göre hem daha oturaklı bir orta sahaya, hem de nispeten eksiksiz bir hücum hattına sahip olan Trabzonspor sahada planlı ve derli toplu göründü. Skora yansımamış olsa da ilk yarıdaki rakip ceza sahasında 18 kez topla buluşma önceki 4 maça göre ciddi bir sayıydı.

Rizespor’un pozisyon bulmakta zorlandığı maçta hakem Ali Şansalan sahneye çıkarak maça damgasını vurdu. Penaltıdan önce Skoda’nın Baker’a yaptığı faulü görmezden gelen Şansalan’ı, VAR da uyarmayınca Rizespor bulduğu fırsatı değerlendirerek 1-0 öne geçti. Bu aynı zamanda Avcı yönetiminde geriye düşülen ilk maçtı ve kısıtlı yedek kulübesiyle kenar yönetiminin maça nasıl reaksiyon vereceği merak konusuydu.

Şansalan, ilk yarıda yaptığı hatanın farkına varmış olacak ki Trabzonspor’a “Günah Çıkarma” penaltısı çaldı ve maçın geri kalanında alt lig hakemlerinin dahi yönetmeyeceği tarzda bir maç yöneterek kalitesinin ne kadar düşük olduğunu göstermiş oldu. Penaltıdan Ekuban ile eşitliği yakalayan Trabzonspor, çok geçmeden Djaniny ile geri dönüşü de yaptı ve maçı çevirdi. Trabzonspor kariyerinde attığı ilk gol dışında, maç boyunca 3.bölgenin hemen her yerinde aktif olan gerektiğinde de geriye yardımlarda bulunan Djaniny, kalitesinden de bir fragman sunmuş oldu. Öte yandan, önceki maçlarda beklerin ileri çıkmaması çokça eleştirilmişti fakat bu maç görüldü ki orta saha daha oturaklı, hücum hattı daha nitelikli olunca beklerini de ileride rahatlıkla kullanabildi Avcı. İkinci golde Marlon’un, Djaniny’e açtığı adrese teslim orta da bunun bir tezahürü niteliğindeydi.

Maçın geri kalanını güvende götüren Trabzonspor 3 puanı alarak bir kilometre taşı daha koyarak, kritik Hatayspor ve Galatasaray maçları öncesi moral ve özgüven depolamış oldu. Bu önemli viraj da kayıpsız atlatılırsa Avcı’nın taraftar katında kredisi epey yükselmiş olacak ki, bu aynı zamanda transferler konusunda da elini güçlendireceği anlamına gelecek… 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.