sanalbasin.com üyesidir

“Başka Bahara…”

2-1 mağlubiyetin rövanşında Roma’da çok daha zor maç olacağı aşikârdı. Zira Mourinho, “Skor avantajı nedir ve nasıl korunur?” sorularının cevaplarını bilen sayılı teknik adamlardan biri. Öyle ki, maçın başından itibaren zaman zaman önde pres yapmayı, zaman zaman da ikinci bölgede karşılamayı tercih etti. Takımı bu iki düşünceyi, kaymalar ve alanları azami düzeyde kapatmayla neredeyse kusursuza yakın yaptı.

Trabzonspor baskıyı kırdığı zamanlarda, üçüncü bölgede yerleşip oyunu sete döndüremedi. Bunda hem Gervinho’nun kötü oyunu hem de Roma’nın ilk maçtan çıkardığı dersler etkili oldu. Hem Nwakaeme’ye gereken saygıyı göstererek ikili-üçlü kapatmaları, Bakasetas’ın yüzünü döndürmemeleri nasıl bir rakiple oynandığını bir kere daha gösterdi. Takım, Cornelius’un yaşadığı talihsiz sakatlığının üzerine kaptırdığı topta yerleşim sıkıntısında golü ağlarında gördü ve kısmen demoralize oldu.

Abdullah Hoca ikinci yarıya Abdüş – Gervinho değişikliği ile başladı. Bu hamle oyuna çok çabuk etkisini göstererek takıma hareketlilik getirdi ve topun üçüncü bölgeye ilk yarıya nispeten zorlanmadan taşınmasını sağladı. Abdüş’ün içinde olduğu organizasyonlarla pozisyon arayan takım, köşe vuruşunda Hugo ile yakaladığı fırsatta Roma’nın kalecisi Patricio’yu geçemedi. Bu aslında önemli bir kırılma anı, maça tutunma belki de tura ortak olma fırsatıydı fakat olmadı. Daha sonra arkada geniş alanda az adamla yakalanınca Roma cezayı kesti. Buradan sonra tamamıyla oyundan düşmüştü takım. Zorunlu da olsa yapılan hamlelerden de sonuç gelmedi. Son bölümde yine arkadaki geniş alanı değerlendiren Roma maçı bitiren golü attı ve gruplara kaldı.

Şanssız bir kura, karşıda kurt bir hoca, çok daha kaliteli bir rakip ve kırılma anlarındaki talihsizlikler vardı. Artık Avrupa başka bahara kaldı. Lig için, Molde eşleşmesi acemilik, Roma ise ustalık kalibresinde bir hazırlık ve sınav oldu takım için. Buradan sonra Giresun maçını kayıpsız atlatarak milli araya girip, biraz zihinleri berraklaştırmaya ihtiyaç var. Sonrasında hedef belli…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.