sanalbasin.com üyesidir

Arafta Kalmak

Deplasmanda, yukarıya tutunma adına alınan kritik Kasımpaşa galibiyetinin ardından evinde Alanyaspor’u ağırladı Trabzonspor. Ligde kendine has bir oyun kültürü oluşturmuş, sonuçtan, rakipten bağımsız her maça belli anlayışta çıkan nadir ve değerli takımlardan Alanyaspor.

Maç başladığı andan itibaren de ev sahibinden bağımsız, kendi oyunlarına sadık olduklarını gösterdiler. Topa daha çok sahip olan, pas trafiği ile Trabzonspor savunmasında boşluk arayan, takım halinde hücum eden bir Alanyaspor vardı. Trabzonspor’a bakıldığında ise pragmatik bakış açısıyla rakibe göre oyunu ele alan bir takım hüviyeti devam ediyordu. Abdullah Hocanın Salih’ten ziyade Bakesetas’ı kullanarak Berkan Kutlu’ya markaj uygulaması da dikkat çekici noktalardan biriydi.

Trabzonspor’da sorun olarak, hücum ettiği anlarda topu üçüncü bölgeye getirememesi, buralarda belli bir süre dolaştıramaması ve hücumları etkili sonlandıramaması göze çarpıyordu. Gerek beklerde Serkan ve Marlon’un, gerekse orta alanda Baker’ın ve ileride Afobe’nin yetersiz oluşu bu sorunun temelini oluşturuyor. Zira Alanyaspor’a baktığınızda beklerin ve 8 numaranın önemini çok daha net görüyorsunuz. Bu duruma, Baker – Yunus, Serkan – Edgar değişimi baypas çözüm olarak düşünülebilirdi ama bu da arafta bırakacak cinsten bir risk. Öte taraftan Bakasetas’ın ceza sahası dışından iki ciddi tehlikesinin de sonuçsuz kalması yani “Çilingir” özelliğinden faydalanılamaması da Trabzonspor için oyunun açılamamasına neden oldu.

İkinci yarıda ise maçın kırılma anı Kadzior’un sakatlığı ve bundan dolayı Davidson’un planlanandan daha erken oyuna girmesiydi. Nitekim oyuna girmesinin üzerinden 5 dakika geçmeden Alanyaspor golü buldu. Golden sonra oyuna Yunus hamlesi geldi fakat bu değişiklik daha etkisini göstermeden Alanyaspor farkı ikiye çıkarttı. Trabzonspor buradan sonra riskler de alsa penaltıdan öte akan oyunda net fırsat yakalayamayarak maçı kaybetti ve tekrar Fenerbahçe maçı sonrasına benzer bir duruma geldi.

Abdullah Hoca buradan sonra kendine net bir hedef belirlemek durumunda. Ya pragmatik bakış açısıyla ligi olabildiğince yukarıda, Avrupa biletim cepte bitireyim diyecek ya da sonuçtan bağımsız, riskler alarak, denemeler yaparak önümüzdeki sezona net bir oyun mirası bırakacak ve bu arada da Avrupa bileti almayı zorlayacak. Zira Avrupa bileti için sizden aldığı 3 puan ile dikiz aynanızda beliren bir Alanyaspor ve Hatayspor var. Bu da bir başka arafta kalma mevzusu yani…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.