sanalbasin.com üyesidir

Altın Aldı Başını Gitti, Peki Nereye?

Son zamanların, aslında her zamanların gözde ürünü ALTIN ile karşınızdayım. Türk milletine ne kadar uygun ürün değil mi, düğünler dernekler yaparız uğruna… Düğün dönemlerinde çevrenizde benzer cümleler mutlaka duymuşsunuzdur, ben 3 çocuğunun düğününe de gittim, şimdi benim 2 tane var ne takacak acaba?

Kötü gün için birikim yapsa ailelerimiz her zaman ilk aklımıza gelen ALTIN olur, peki son 3 ayda neler oldu incelemek gerekirse;

Gram Altın;

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde başlayan virüsten bu güne gram altın değişimleri aşağıdaki gibidir. Söz konusu tabloda her ay gördüğü en yüksek ve en düşük fiyatlar yer almaktadır.

Eğer düzenli olarak altın birikimi yapsaydınız, örneğin yukarıdaki tabloya göre ortalama fiyatlardan altın aldığınızı düşünelim, 2020 Ocak ayında almış olduğunuz altın fiyatı 300 TL olsun, bugün 1 gramda 64 TL karınız olacaktı. Peki 4 aylık bu sürede ise her ay 1 gram altın alsaydık; Ocak ayından karımız 64 TL iken, 2020 Şubat ayında ise yine ortalama fiyat olan 315 TL ‘den alsaydık, bugün 49 TL karımız olacaktı. 2020 Mart ayında ise 321 TL’den altığımız altın için bugünkü karımız 43 TL olacaktı. Sadece son 3 ayda elde edilen kar 156 TL olup, faize yatırsaydınız yıllık % 8-10 bandında geliriniz olurdu ki gram altın bu noktada daha avantajlı bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Düzenli olarak gelirimizin %10 ‘u ile altın veya diğer piyasalara yatırım yaptığımızda yılın sonunda ne kadar para biriktirmiş olacağınızı düşünmenizi rica ediyorum. Altın, hisse veya viop piyasasında değerlendirmemiş olsak bile oniki ay için düzenli kenara ayrılan 300 TL’de yılın sonunda 3600 TL’miz olabilir. Ben para biriktiremiyorum diye söylenen yatırımcılarıma her zaman küçük rakamlar ile bu örneklerden kendisine uygun olanını hatırlatırım. Neticede 3600 TL, sıfırdan büyüktür.

Kısa vadeli, daha dar alım satımlarda veya düşüşe işlemlerden de para kazanmak isteyen yatırımcılar için ise vadeli işlem ve opsiyon piyasasında GRAM ALTIN için elinde olması gereken teminat rakamı 35 TL’dir. Bir gram altının yükselişine ve düşüşüne işlem yapmanız için gerekli rakam kurumdan kuruma, kişiden kişiye değişmez. Eğer yatırım şirketiniz ek teminat da istemiyor ise 35 TL ile işlem yapabilirsiniz. Son dönemdeki hareketlilik ile teminat rakamı artmış olup, örneğimize başladığımız Ocak-Mart dönemlerinde teminat rakamı 25 TL idi.

Aşağıdaki grafik Gram Altının Viop tarafındaki yükselişini gösteriyor olup, son dönemlerdeki hareketliliğinde hacimlerdeki etkisini de inceleyebilirsiniz. Vadeli Gram Altın fiyatları, spot piyasadaki Gram Altın hareketlerine paralel hareket etmektedir.

F_XAUTRY0420, günlük çalışılmıştır.

Gram altının spottaki işlemlerinin haricinde vadeli piyasalardaki işlemlerini detaylı olarak aktardığım 2 Ocak 2020 tarihli yazımda bulabilirsiniz.

O dönemlerde gram altın hacimlerinin endekslere göre daha dar olduğunu ve öğrenmek amaçlı olarak 1 kontratlık işlemler ile çalışılabileceğini söylemiştim ve şuan öğrenmek amaçlı kullandığımız gram altın da para kazanma zamanıdır.

Sağlıcakla;

''Bu makalelerde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir.''

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.