sanalbasin.com üyesidir

AİLE ve EKONOMİ Üzerine Biraz Sohbet Edelim mi?

Yeni Normalden Herkese Merhaba…

Biraz dertleşmeye hepimizin ihtiyacı var sanırım, özellikle bu hafta dönüşlerinizi bekliyorum, hangi konuda yazmak isterseniz yazın… Merak ediyorum… Özellikle Kovid-19 ‘un en yoğun yaşandığı günlerden bugüne kadar neler yaptınız, hayatınızdaki değişiklikler neydi, standartlarınız değişti mi, peki yeme-içme alışkanlıklarınız, mesela gruplar halinde kafelerde toplaşmaya başladık mı?

Biz mi? Biz hala Mart-Nisan ayları gibi yaşıyoruz, uzunca bir sürede bu şekilde yaşayacağız gibi görünüyor. Mart ayından 15 Haziran’a kadar evden çalıştım, sonra dönüşümlü olarak ofisteki yerimizi aldık, neyse ki benim nöbetim Cuma itibariyle son buldu ve tekrar ev işime döndüm, çok mutluyum!

Maslak’taki ofise ulaşmak için mecburen metro kullandım ve bu sayede çevremdeki insanları gözlemleme şansım oldu. Kesinlikle benim için üzücü bir tabloydu, çünkü birçoğumuz hala maskeyi çenesinde takıyordu, ayrıca virüs parçacıklarının sadece ağzımızdan çıktığına dair bir makale var ve ben sanırım o makaleyi, o haberi kaçırdım. Ne yazık ki Burnunu da içine alacak şekilde maskeyi takan sayılı kişilerdik. O kadar azdık ki ek koruyuculara ihtiyaç duydum. Başımı sıkan siperlik nedeniyle baş ağrıları çektim fakat yine de çıkartmaya cesaret edemedim. Oysa kural çok basit, ağız ve burun birlikte koruma altında olmalıdır, bitti.

Bu günlerde güzel şeylerde yaşamadık dersem büyük ayıp etmiş olurum sanırım. İtiraf ediyorum, finans alanında çalıştığım yıllar içerisinde her zaman kadınlara pozitif ayrıcalık yaptım, pandemi sürecinde ise borsaya giriş yapan o kadar çok kişi oldu ki, hemcinslerim ile konuşurken daha da bir mutlu oldum. Çünkü ev hanımı olup da, dışarı altın almaya gitmek yerine veya birbirlerinde toplanmadan gün paralarını ulaştıran hanımefendiler birikimleri için evden neler yapabilirimi araştırmaya başlamış. En azından bu sürede konuştuğum büyük kesim onlara aitti. Bu tabi ki de koltuklarımı kabarttı. Biraz fazla yoruldum fakat değdi. En ufak bir detayı bile atlamamak adına çizelgeler oluşturdum kendime, sıra sıra, yavaş yavaş her konuda öz bilgileri anlattım, umarım faydası da olmuştur.

Kovid’in bize bir başka öğrettiği konu ve bence en önemlilerin başında gelen TARIM. Organik tarım, atalık tohumlarımız, üretimin ve toprağın önemi… Biz ailecek semt pazarlarını çok severdik zaten fakat bu dönemde gidemediğimiz pazarımızı teknoloji ile birleştiren ve bize ulaştıran Türkiye’nin dört bir yanındaki üreticilere özellikle teşekkür ederim. Bizim için büyük kurtarıcı oldular, her zaman yerine gidip ürünleri alan biz, çeşitlilik kazandık ve gidemeyeceğimiz yerlerden bile harika ürünler aldık.

ÜRETİM. Meğerse herkesin on parmağında on marifet varmış. İçimizdeki cevherleri çıkarttık, kendimize ve ailemize vakit ayırmanın tadına vardık desek bence abartmış olmam. Evlerinde amatörce konserler veren, akrilik boya ile tuval çalışmaları yapan, uzun zamandır video eğitimler hazırlamaya çalışıp vakit bulamayan ve bu süreçte üretim yapan arkadaşlarım.  Ekmek yapmanın bin bir çeşidini deneyen ve başarılı da olan, canımızın her çektiği şeyi bir yerlerden sipariş vermeden kalkıp yaptığımız mutfak ziyaretleri, ellerimizde telefon olmadan sohbet etmenin önemi kamerada konuşmaya başlayınca hatırladık ama olsun hatırladık ya önemli olanda bu. Kadını erkeği evde berber olan, fırıncı olan, pastaneci olan, bitki çoğaltmaya başlayan ve balkon bahçeciliğine merak salan ve başaran bizler. Birçoğumuz yaratıcılık konusundaki sınırlarımızı kendimizin koyduğunu fark ettik ve sınırları aşan adımlar attık ve bence herkes kendi kulvarında başarılar yarattı. En önemlisi de her ev bir şeyler üretti.

Paylaşmayı hatırladık, komşumuz aç yatarken bizim tok olmamızı sorguladık. Birçok ildeki belediyelerin projelerine destek verdik, istediğimizde el ele nasıl olacağımızı gördük. Bunların hepsi değerli şeylerdir.

Unutulmaması gereken ve bu süreçte hep hatırlamamız gereken ise ekonomide güçlü olmaktır. Ekonomi ailede başlar ve devletlere ulaşır. Birikim yapmak, doğru yere araştırarak yatırım yapmak, gerektiği yere, gerektiğinde harcama yapmak… İndirim var diye almak yerine, ihtiyacım var diye almaya geçtiğimiz zaman birçok şeyi başardık diyeceğiz.

Pandemi sürecinde biz bunları yaşarken, Hisseler 2 TL’den 48 TL’lere arttı, Dolar 5,85-6 TL bandından kademeli olarak 7,25 TL’lere arttı, gram altın 315 TL’den 390 TL’lere ulaştı, düzeltmeler geldi bazıları hafif aşağıya salındı. Kısacası Ekonomi aktif olarak varlığını sürdürmeye devam etti ve biz bu aktifliğin içerisinde doğru zamanlarda sepet ürünler içinde varlığımızı arttırmaya ve sağlam adımlar ile var olmaya devam etmeli ve kolay kazanmadığımız paramızı, araştırarak biriktirmeye ve yatırım yapmaya devam etmeliyiz.

Öğrendiklerimizi Unutmamak Dileğiyle…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.