sanalbasin.com üyesidir

3 Puan Avı!

Trabzonspor bu sezonki maçların aksine Erzurumspor karşısında maça çok daha diri ve istekli başladı. Abdullah Avcı ilk maçına, nispeten radikal bir karar ile Flavio’suz başladı. Bu bir nevi topla oynamayı istiyorum deme şekli olarak da anlaşılabilir. Fakat hocanın hesaba katmadığı şey, ilerleyen dakikalarda daha da şiddetlenecek ve iyi olmayan zemini çok daha kötü hale getirecek yağmurdu. Şöyle ki, ilk yarım saat topa büyük oranda hükmeden taraftı Trabzonspor. Ayağa paslarla, sabırlı ve düşük tempoda oynayarak boşluklar aradı. Nitekim Ekuban’ın ayağından gelen golün öncesi 16 pas yapılması da bunun bir yansımasıydı.

Fakat skor alındıktan sonra zeminin de giderek ağırlaşması, iki ekip arasındaki kondisyon farkının açık ara Erzurumspor lehine olması Trabzonspor’u oldukça zorlayan etkenlerdi. Bu iki unsur, topla daha çok ve yerden oynamaya istekli Avcı takımları için kötü bir senaryo. Orta sahadaki yumuşaklığı da hesaba katarsak Trabzonspor’un pozisyonlar vermesi de olağan bir durumdu.

İkinci yarı öncesi Flavio – Afobe değişikliği ile orta sahayı üçleyip hem oraya dinamizm katmak hem de Ekuban’ın mobil özelliğinden faydalanmak adına acaba Abdullah Hoca böyle bir değişikliği düşünür mü derken hoca bu hamleyi 60.dakikada yaptı. Fakat bu hamleden beklenilen randıman alınamadı. Daha kötüsü Trabzonspor’un maç içerisinde oyunu değiştirebilecek, “kartları yeniden dağıtacak” kadar zengin bir kulübesi yok, sezon arası için ilgililere duyurulur! Bu etkeni de göz önüne alınca Trabzonspor maçın son bölümünde Çanakkale Geçilmez’i oynamak zorunda kaldı. Edgar ve Hugo’nun ön plana çıktığı bu anlarda yaptığı doğru savunmaya şansı da eklenince, zor zamanda önemli bir 3 puanı almış oldu.

Futbolda bir takımın başlıca yapması gereken şey; doğru şekilde ve bütün halinde savunma yapabilmektir kanımca, gerisi sonra gelir. Abdullah Avcı da geçen hafta içi düzenlediği basın toplantısında yaptığı teşhisler sonucunda takım savunmasının öneminin üzerinde çokça durmuştu. Takım ile zaman geçirdiği yaklaşık iki haftalık bu sürede elbette gece ile gündüz kadar bir fark beklenmiyordu fakat biraz da olsa bunun yapılabildiğinin emarelerini görmek ilerisi adına oldukça umut verici.

Zor ama bir o kadar da kıymetli bir 3 puan ile başladın Trabzonspor kariyerine, daha zorları da olacaktır elbette ama samimiyetin ve şansın daim olsun Abdullah Avcı…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.