sanalbasin.com üyesidir

1 Puana Üzülmek..

Son hafta Antep’te bırakılan 2 puan Hüseyin Çimşir’e yönelen eleştiri oklarını arttırsa da Malatyaspor karşısında alınan galibiyet ve sahadaki ortalama üstü oyun eleştirileri bir nebze azaltmıştı. Fakat herkesin merakı, sahada umut ışığı sönük Trabzonspor’un, ligin en iyi oyununu oynayan Başakşehir’e karşı seyirci olmadan ne yapılacağıydı. Aslında kendi seyircisi son zamanlarda Trabzonspor’a pek de iyilik yapıyor sayılmazdı ya neyse ana konumuz bu değil.

Sahaya Ndiaye ve Obi Mikel’i yedek oturtarak çıktı Trabzonspor. Bu karar da Ndiaye’nin son dönemdeki form düşüklüğü, Mikel’in virüsten dolayı oynamak istememesinin payı büyüktü. Hocanın bu kararı verirken elini güçlendiren bir etken de Parmak’ın son Malatya maçında, geçen sezondan hala uzak olsa da bu sezonki standardının bir nebze üstüne çıkmasıydı. Maç başlayınca insanları şaşırtan şey bu karardan ziyade Ekuban’ın yerine Nwakaeme’nin forvet arkası oluşuydu. Hüseyin Hoca bu ısrarına aralıksız devam ediyor etmesine fakat final Nwakaeme’nin sola atılmasıyla sonuçlanıyor. Burada hoca, Nwakaeme’yi mi ortaya atıyor yoksa rakip sağ beki marke etmesi ve oradan hücum etmesini engellemek için Ekuban’ı mı sola çekiyor? Cevap hangisi olursa olsun sahada oyunu bozulan iki futbolcu Novak ve Nwakaeme oluyor. Sağlamasını, Nwakaeme’nin sola geçişinden sonra ikisinin de ritminin nasıl arttığını izleyerek gözlemleyebilirsiniz.

İlk 45 dakika oyunuyla rakibine üstün gelen taraf oldu Trabzonspor. Özellikle uzun zaman sonra doğru pres yapan, alan kapatan, hücum eden bir de bunları Başakşehir’e karşı yapabilen bir Trabzonspor izlemek gelecek adına umut verici etkenlerden biri oldu kuşkusuz. Verilmeyen penaltıya ve hakeme gelince, Nwakaeme’nin Skrtel tarafından net bir biçimde çekildiği pozisyonu hakem göremeyebilir fakat VAR’dan Fırat Aydınus’un çağrılmaması büyük rezalettir. Bu olayın Gaziantep maçı sonrası yapılan açıklamadan sonraki ilk maç olması, “Trabzonspor’a bu açıklamanın diyeti mi ödetilmek istendi?” sorusunu sorduruyor. Bir soru da Fırat Aydınus’a, Abdülkadir’e tekmeler atan Başakşehirli futbolcuları hangi sebepler ile cezalandırmadınız? Yoksa söz konusu diyeti ödetilmesinde sizin de mi rolünüz vardı?

İkinci yarıda, birbirlerine git gide uyum sağlayan ve iyi bir maç çıkartan Campi – Da Costa ikilisinin bir anlık hatasını Demba Ba affetmedi bu hata Trabzonspor’a pahalıya mal oldu. Bu golden sonra Nwakaeme’nin sola, Ekuban’ın sağa ve Abdülkadir Ömür’ün ortaya geçmesiyle topa daha çok sahip olan ve hücum eden bir Trabzonspor gördük sahada. Nitekim bunun getirisiyle oluşan baskıdan da golü buldu Trabzonspor. Yakalanan momentum ile ikinci gol için hücum edilirken maç başından itibaren adeta dövülen Abdülkadir’in sakatlanarak çıkışı, oyunu ve Sosa başta olmak üzere birçok futbolcuyu etkiledi ve galibiyet golü bir türlü bulunamadı.

Sonuç olarak, Trabzonspor geçen haftalara göre çok daha iyi oynadığı maçta rakibi Başakşehir’i elinden kaçırarak 1 puana üzülen taraf oldu. Lig ertelenmez ise kritik bir sürece giriliyor. Göztepe ve Alanya gibi iki kritik deplasmandan sağ salim çıkabilmek şampiyonluk yarışını büyük ölçüde etkileyecek. Bu saatten sonra yeni denemelere, maceralara ihtiyaç yok, formül belli Hüseyin Hocam.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.